Διαγνωστικά Τεστ

Ερωτήσεις στην κατηγορία Διαγνωστικά Τεστ (3)

Κάνε μια ερώτηση

Self - Rapid τεστ

Δεν καταλαβαίνω. Εφόσον αναφέρεται ότι τα rapid μπορούν να χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά απο επαγγελματίες υγείας , πως προβάλλονται στην κατηγορία?
Εγώ πχ δεν είμαι στην υγεία, μπορώ να το πάρω στο σπίτι μου και να το κάνω?

5 Απαντήσεις

  • Υπάρχουν σημαντικές διαφορές στη λήψη του δείγματος κσι επομένως στην ευαισθησία του αποτελέσματος.

    Τα αυτοδιαγνωστκά για τον ιδιώτη πολίτη είναι πάντοτε ρινικά στο κστώτερο έξω τμήμα της μύτης και άρα κάπως μειωμένης ευαισθησίας. Τέτοια είναι τα τεστ που στέλνονται ταχυδρομικά και στο εξωτερικό για μαζικό έλεγχο του πληθυσμού.

    Οι φαρμακοποιοί στην Ελλάδα χρησιμοποιούν για λόγους ασφαλείας ως επί τω πλείστον, τα απλά αυτοδιαγνωστικά ρινικά τεστ, τα ίδια που προορίζονται για τους ιδιώτες. Οι ιατροί θα έπρεπε να χρησιμοποιούν διαφορετικά οπισθορινικά ή φαρυγγικά τεστ αυξημένης ευαισθησίας.

  • Τα rapid test δεν έχουν ένδειξη ως αυτοδιαγνωστικά, που σημαίνει ότι χρειάζεται επίβλεψη από κάποιον ειδικό για τη διενέργειά τους. Συνήθως αφορούν ρινοφαρυγγικό ή στοματοφαρυγγικό δείγμα αντί για ρινικό που θέλουν τα self test. Στην πραγματικότητα όμως δεν έχουν μεγάλες διαφορές όσον αφορά το αποτέλεσμα.

  • Το rapid και το self test είναι το ίδιο μου το είπε ο φαρμακοποιός μου.Απλως σου λένε ότι ο επαγγελματίας θα το κάνει σωστά γιατί ξέρει.

    • Ioan_Alex

      Σωστά, επίσης οι επαγγελματίες μπορούν να ενημερώσουν τον ΕΟΔΥ για τη νόσηση. Σε άλλες χώρες τέτοια πακέτα στέλνονται στα σπίτια των πολιτών που κάνουν τα τέστ και ανεβάζουν φωτογραφίες με τα θετικά δείγματα αν προκύψουν. Αλλά φαίνεται ότι η Ελλάδα αποτελείται αποκλειστικά από ανεύθυνα παιδάκια σύμφωνα με τους φαρμακοποιούς 🤷‍♂️

  • Εξαρτάται που το διαβάζεται. Τα συγκεκριμένα προϊόντα είναι για το κοινό όπως αναφέρουν και επάνω στη συσκευασία τους ενώ αυτά που παραλαμβάνονται στα φαρμακεία πιθανόν να μην είναι.

  • Όχι δεν επιτρέπεται. Μόνο ότι έχει ένδειξη για χρήση ως αυτοδιαγνωστικό (CE με τετραψήφιο αριθμό) μπορεί να χρησιμοποιείται από ιδιώτες. Στην ουσία, βάσει νομοθεσίας, τα rapid tests απαγορεύεται να πωλούνται σε ιδιώτες. Είναι μόνο για επαγγελματική χρήση.

    • Ioan_Alex

      Δεν υπάρχει νομοθεσία που να περιορίζει την πώλησή τους, υπάγονται στη σχετική νομοθεσία περί ελεύθερης αγοράς.

    • Pantazis_Pantazis

      Φυσικά και υπάρχει νομοθεσία και περιορισμοί στην πώλησή τους ανάλογα με τη σήμανση που έχουν (Οδηγία 98/79/EC). Και με την νέα Ευρωπαϊκή Νομοθεσία (EU 2017/745 - MDR & EU 2017/746 - IVDR) σε 2 χρόνια οι περιορισμοί αυστηροποιούνται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει αναρτημένη η νομοθεσία στην ιστοσελίδα του ΕΟΦ, κατηγορία "Ιατροτεχνολογικά".

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες