Αντέχουν οι θερμοστατικές μπαταρίες στα άλατα ασβεστίου;

Το νερό στην περιοχή μου είναι πάρα πολύ σκληρό (γεωτρήσεων) σε βαθμό να χρειάζεται αρκετή δύναμη για να γυρίσει ένας διακόπτης μείκτη, διακόπτης κάτω απο τον νιπτήρα, τα κουμπιά που αλλάζουν την κατέυθυνση ντους / βρύση στην μπανιέρα. Ακόμη και οι θερμοσίφωνες και τα καζανάκια μαζέυουν αρκετά χιλιοστά άλατα στα τοιχώματα τους. Σκουπίδια, άμμος και πετραδάκια δεν υπάρχουν γιατί τα κρατάνε τα κεντρικά φίλτρα της παροχής όμως τα άλατα ασβεστίου περνάνε. Αξίζει να αγοράσω θερμοστατική μπαταρία για την μπανιέρα ή θα είναι πεταμένα λεφτά;

1 Απάντηση

  • Οι θερμοστατικές μπαταρίες προσφέρουν τη δυνατότητα ρυθμισης της ιδανικής θερμοκρασίας και δεν χρειάζονται περαιτέρω ενέργειες. Αυτό σημαίνει ότι δε θα χρειάζεται να γυρίζεις το μείκτη τόσο συχνά. Γεγονός που δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει και πόσο θα σε βοηθήσει με τα άλατα. Όσο λιγότερο χρησιμοποιείται η μπαταρία, τόσο πιο πιθανό να γεμίζει άλατα, τα οποία θα "κάθονται" και θα είναι ακόμη πιο δύσκολο να φύγουν. Σε γενικές γραμμές οι θερμοστατικές μπαταρίες είναι πολύ ευαίσθητες στα άλατα.
    Κατά τη γνώμη μου αξίζει να επενδύσεις σε μία πιο ποιοτική κλασική μπαταρία μπάνιου και σίγουρα χρειάζεσαι κάποιο φίλτρο άνθρακα, το οποίο συγκρατεί μεγάλη ποσότητα αλάτων. Δεν ξέρω αν τα φίλτρα κεντρικής παροχής που αναφέρεις, είναι ενεργού άνθρακα. Αν όχι, μπορείς να ρίξεις μια ματιά παρακάτω:
    https://www.skroutz.gr/c/2451/Antallaktika-Filtra-Neroy/f/1053642/energos-anthrakas.html?ecommerce_available=1

    • ckiriako

      Τα φίλτρα άνθρακα δεν κρατούν άλατα. Ας μην γράφουμε αν δεν ξέρουμε. Ένας σχετικά εύκολος τροπος για την αποφυγή συσσώρευσης αλάτων είναι τα φίλτρα ρητίνης, συχνά τρίτο στάδιο μετά από φίλτρο πολυπροπυλενίου, και άνθρακα. Θέλουν όμως κάθε τόσο αλλαγή ή αναγέννηση σε Αλατόνερο. Προσωπικά σε περιοχή με πολύ σίδηρο και άλατα γεμίζω δεξαμενή με νερο γεώτρησης, χλωριωνω και κάνω κροκιδωση χειροκίνητα, και απλά δεν έχω σκουριες πια. Άλατα έχω. Κάθε χρόνο βγάζω 1/3 κουβα άλατα από το θερμοσίφωνο. Ήθελα να βάλω θερμόστατική αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει χρόνο. Εδώ χτίζουν άλατα οι τρυπες στο rim της λεκάνης.

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες