Canon VS Nikon full frame

Θέλω να πάρω μια σχετικά οικονομική mirrorless full frame για χόμπι (αντικαθιστώντας την παλιά μου Canon 500D crop ενώ έχω ήδη κάποιους φακους, κυρίως crop.
Αρχικά ψηνομουν για την Canon RP κιτ με ανταπτορα για EF-EFS για να κρατήσω και τους παλιούς φακούς. Πήγα σε κατάστημα να τη δω και με συμβoύλεψαν να μην χρησιμοποιησω τους μετριους crop φακους μου γιατι θα δω πολύ κόκο και δεν θα μου αρέσει και οτι ο κιτ 24-105mm F4-7.1 δεν αξίζει. Έτσι μου προτειναν Nikon Z5 με 24-70 f4 περιπου στο ιδιο budget.
Αξιολογόντας τις 2 επιλογές θέλω να τείνω προς Canon λόγω κυρίως βάρους, τεχνολογίας συστήματος και συμβατότητας φακών που έχω ήδη. Οι προβληματισμοί μου ως ερασιτέχνης (για φωτογραφίες δρόμου, πορτραίτα, ταξιδιωτικές...):
A. Ο Canon 24-105mm F4-7.1 μου κάθεται πραγματικά στο λαιμό, αλλα πες πως παιρνω το κιτ και τον κρατάω σ' ενα ράφι να υπάρχει: Εδώ διαπιστώνω πως δεν υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές οικονομικών φακών για Canon RF (εκτός απο Canon 50 f1.8). Και σχεδόν καθόλου από τρίτους κατασκευαστές
B. H Nikon διαθέτει μεγαλύτερη γκάμα από οικονομικούς φακούς και ο κιτ 24-70 f4 είναι μια καλή λύση για αρχή ή και "για πάντα" για all-round

Ερωτήσεις:
1. Αληθεύει οτι τα Canon σώματα έχουν λίγο πιο εξελιγμένη τεχνολογία?
2. Θα ανοίξει ποτέ το RF σύστημα για πιο οικονομικές λύσεις ή είναι σταθερή η κατεύθυνση της Canon να διαθέτει πλέον πανάκριβους φακούς για επαγγελματίες και μέτριους φακούς για κιτ χωρίς να προτείνει ενδιάμεσες λύσεις από τριτους κατασκευαστές;
3. Όντως με crop EFS φακούς και αντάπτορα δεν θα μείνω ικανοποιημένος και η αναβάθμιση σε mirrorless θα είναι σαν να μην αξίζει ιδιαίτερα;

1 Reply

  • Πιστεύω αξίζει να ψάξεις τα βίντεο του jared polin στο youtube καθώς κάνει πολλές παρουσιάσεις σωμάτων καμερών αλλά και πολλά συγκριτικά μεταξύ nikon και canon σωμάτων. Πιστεύω θα κατατοπιστείς!

    • v.tserkezis

      Πολύ κατατοπιστικό το βίντεο, και μάλιστα της συγκεκριμένης σύγκρισης, ευχαριστώ! Ωστόσο έπρεπε να πάρω μια απόφαση, τελικά πήρα την Canon RP με κύριο γνόμωνα το βάρος της συχνής χρήσης (σωμα + 50αρης 1.8 RF) καθώς και την προηγουμενη εμπειρία μου στο πιάσιμο και το μενου της Canon. Και για να αποφύγω τον κιτ 24-105mm F4-7.1 το κατάστημα μου έφτιαξε κιτ με 24-105mm F4 L, νομίζω πολύ καλό deal μια και το κοστος του L έπεσε κατά 60% περίπου