Θέλω μια Mirrorless μόνο για Video, να πάω σε A7 III ή σε Black magic??

1 Απάντηση

  • Η Black magic αποδίδει πολύ καλύτερα σε εικόνα, αλλά υστερεί σε μερικά άλλα χαρακτηριστικά όπως το autofocus. Το μεγαλύτερο ατού (ίσως και το μόνο) της black magic είναι το raw αρχείο το οποίο είναι διαθέσιμο σε πολύ ακριβότερες κάμερες. Δεν θα αναφερθώ καθόλου σε ανάλυση και frame rate, αυτά μπορείς να τα συγκρίνεις κι εσύ φαντάζομαι. Αν πάντως χρησιμοποιήσεις το raw αρχείο, ετοίμασε την τσέπη σου για πολλούς σκληρούς δίσκους και ένα τέρας υπολογιστή αν δεν έχεις.

    • p.apostol

      Επίσης έχει μεγάλο crop factor η BM οπότε θα είσαι και περιορισμένος στους φακούς. Εγώ θα έλεγα εαν είσαι ΟΚ με το 30p 4Κ της Sony είναι κορυφαίο.

    • billy_the_kid

      @p.apostol επέτρεψε μου να σε διορθώσω εδώ, με κάθε σεβασμό. Συμφωνώ με το υπέροχο αρχείο της Sony αλλά θα διαφωνήσω με τους φακούς. Οι μικρότεροι αισθητήρες έχουν κάποια προτερήματα και ένα από αυτά είναι η ποικιλία φακών που μπορούν να δεχτούν (να μην αναφέρω και την χαμηλότερη τιμή τους). Δηλαδή είτε crop είτε full frame φακοί θα δουλεύουν και οι δύο αλλά όχι το ανάποδο (πόσο μάλλον με το canon mount). Εκτός αυτού οι περισσότεροι κινηματογραφικοί φακοί vintage και modern έχουν φτιαχτεί για super 35 αισθητήρα/film ο οποίος είναι περίπου ίδιος με τον apsc ο οποίος είναι περίπου ίδιος με την BM 6K. Δεν θα πρότεινα την μικρότερη BM με τον μικρότερο αισθητήρα γιατί θα βλέπεις το bokeh με τα κιάλια, αλλά ένας crop αισθητήρας είναι επίσης επαγγελματικός και ίσως πιο εύκολα διαχειρισιμος. Προσωπικά χρησιμοποιώ και τους δύο αισθητήρες (FF και apsc) και δεν με περιόρισε κανένας από τους δύο σε οποιαδήποτε εστιακή απόσταση κι αν έχω χρειαστεί με μοναδικό περιορισμό το bokeh.