Υπάρχει φορητό κλιματιστικό μόνο ψύξης χωρίς σωλήνα???? Έχω δει στο Lidl 199 ευρώ αλλά δε ξέρω αν όντως ψύχει η απλά βγάζει αέρα.

3 Απαντήσεις

  • Όχι. Ο σωλήνας είναι απαραίτητος. Οι ποσότητες καυτού αέρα(το καλοκαίρι) που εξάγονται από το κλιματιστικό πρέπει να οδηγηθούν εκτός σπιτιού για ευνόητους λόγους. Επίσης για ευνόητους λόγους θα πρέπει να υπάρχει αντίστοιχος σωλήνας εισαγωγής για να μη δημιουργηθεί υποπίεση και οι παραπάνω ποσότητες εισέλθουν στο χώρο από ανοίγματα, πόρτες παράθυρα κτλ. Κανένα δεν έχει τέτοιο σωλήνα :)

    • oreoloukas

      Ακριβώς.Τραβάει από τον αέρα του δωματίου για να ψύξει το στοιχείο που θα αντιστοιχούσε στο εξωτερικό μηχάνημα το οποίο αυτό το έχει ενσωματωμένο με αποτέλεσμα να δημιουργείται υποπίεση και ανοίγοντας αναγκαστικά κάποιο παράθυρο ή πόρτα για να μπει αέρας,αυτός θα είναι καυτός οπότε μειώνεται η συνολική απόδοση του κλιματιστικού και αυξάνεται η κατανάλωση ρεύματος. Υπάρχουν λίγα φορητά κλιματιστικά τα οποία έχουν δύο σωλήνες από πίσω. Μία εισαγωγής και μία για να εξάγει τον ζεστό αέρα. Αλλά δεν έχω εντοπίσει να πουλάνε στην Ελλάδα.

    • pduke

      Προσωπικά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τέτοιο τύπο με εισαγωγή (η οποία βέβαια θα το έκανε ακόμα πιο δύσχρηστο, αλλά τουλάχιστον θα δούλευε σαν κλιματιστικό... :)) ). Άλλωστε στην κριτική μου αναφέρω ότι κάλεσα και την εταιρία απ' όπου μου είπαν ότι "δεν το εισάγουν".
      Δυστυχώς ο κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει τι συμβαίνει γιατί το σπίτι αναπληρώνει μικροποσότητες αέρα από πολλαπλά σημεία. Νιώθω υποχρέωση όσοι την πατήσαμε και καταλάβαμε να ενημερώσουμε τον κόσμο να μην πετάξει τα χρήματα του.

    • hvoul4

      Έχω μόνον ψύξης, αλλά δεν ψύχει ούτε το τροχόσπιτο, (σκεπασμένο), δεν κάνει για τίποτα!

    • Giorgos_Dialektos5580

      Πόσα btu έχετε πάρει για το τροχόσπιτο;

    • Giorgos_Foufoulas

      υπάρχει αλλα αντι για σωληνα με αερα συνδεεται με παροχη νερου και κανει σε εναλλακτη την αποβολη θερμοτητας. Επισης δεν νομιζω να το βρισκεις ευρωπη, μονο αμέρικα

    • m_zannetos

      Ακούγεται ενδιαφέρον. Θα μπορούσα να έχω ένα link?

    • pduke
  • Δηλαδή ούτε το φορητό κάνει δουλειά? Κατέληξε σε φορητό αντί για άνεμοι για το παιδικό αλλά μετά τα σχόλια μπερδεύτηκα πάλι...

    • pduke

      Όχι δεν "κάνει δουλειά" είναι η σύντομη απάντηση.

      Γράφω εδώ γιατί το inventor όπου έκανα την κριτική μου - η οποία έχει μεγάλη απήχηση και θέλω να ελπίζω ότι έχει γλιτώσει κάποια ευρώ σε μερικές τσέπες που τα είχαν ανάγκη - το απέσυραν από τα διαθέσιμα φορητά κλιματιστικά του σκρουτζ και το επανέφεραν με διαφορετική καταχώρηση. Εϊναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο. Επίσης δεν μου επιτρέπεται να μεταφέρω την κριτική μου εκεί ή να γράψω νέα.
      Επιμένω, προσπαθήστε να μην πετάξετε τα χρήματα σας και μην πάρετε φορητό κλιματιστικό. Τουλάχιστον όχι πριν διαβάσετε την εκτενή δοκιμή που έχω κάνει όπου εξηγώ. Τα εξηγεί πολύ σύντομα και σωστά και ο χρήστης @oreoloukas εδώ λίγο παραπάνω. Γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτές οι πολιτικές μάρκετιγκ στοχεύουν στα κατώτερα οικονομικά στρώματα. Αρχίζει ο καύσωνας, καίγεσαι και ψάχνεις να βρεις μια λύση πασπαρτού για να δώσεις όσο λιγότερα χρήματα γίνεται, γιατί δεν έχεις όσα χρειάζονται για δύο ή τρια κλιματιστικά. Η άποψη μου είναι ότι δεν υπάρχει αυτή η λύση.

      Ζητώ επίσημα και από εδώ από το σκρουτζ να μου επιτραπεί να μεταφέρω την κριτική μου.

      Η κριτική
      https://www.skroutz.gr/s/18496544/Inventor-Magic-M2GHP290-12-M2GHP290-12-Forito-Klimatistiko-12000-BTU-PSyxis-THermansis.html#sku_review_1796196

  • Είναι θέρμανσης/ψύξης ή μόνο ψύξης;

    • pduke

      Ανάλογα με το κλιματιστικό. Στα χαρτιά πάντα. Στην πράξη είναι απορροφητήρες 85% κλιματιστικά 15%. Κάνε καλή έρευνα για να καταλάβεις πριν επιλέξεις. Μην πετάξεις τα χρήματα σου.

    • pduke

      Τι εννοείς? Όλα με κομπρεσέρ είναι σε αυτό το νήμα απλά το κομπρεσέρ είναι μέσα στο σπίτι!! Δεν αναφέρθηκε κανείς σε αυτά που βάζεις παγάκια μέσα και φυσάνε δροσερό αεράκι με 99% υγρασία. Και αν πρόκειται να κάνεις διαφήμιση κάνε την κανονικά πληρώνοντας, εδώ ανταλλάσουμε πληροφορίες, εμπειρίες και γνώση ενίοτε.

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες