Αντηλιακά

Ερωτήσεις στην κατηγορία Αντηλιακά (22)

Κάνε μια ερώτηση

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο αντηλιακό για καφέ κηλίδες που να έχει αποτέλεσμα... Έχω δοκιμάσει αρκετά αλλά δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά...Ευχαριστώ

1 Απάντηση

  • Καλησπέρα! Για καφέ κηλίδες σου προτείνω να κοιτάξεις κάποια αντηλιακά που στα συστατικά τους να έχουν καθαρή βιταμίνη C (ασκορβικό οξύ δηλαδή-Ascorbic Acid) ή κάποιο παράγωγο βιταμίνης C. Θα σε βοηθήσει επίσης να φοράς ένα αντηλιακό με χρώμα, καθώς γενικότερα τα αντηλιακά με χρώμα ενδείκνυνται ιδιαίτερα για ανθρώπους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα υπερμελάγχρωσης του δέρματος/πανάδες/καφέ κηλίδες. Γενικότερα, ασχέτως αντηλιακού σου προτείνω να ενσωματώσεις στην πρωϊνή & βραδινή σου ρουτίνα ένα serum με βιταμίνη C είτε με παράγωγο βιταμίνης C, ανάλογα με το πόσο αντέχει αυτό το συστατικό η επιδερμίδα σου. Ορισμένες προτάσεις:
    1) Αντηλιακό χωρίς χρώμα που περιέχει ascorbic acid -> Round Lab Αντηλιακή Κρέμα Προσώπου SPF50 50ml 2) Αντηλιακό με φυσικά φίλτρα και χρώμα -> Avene Eau Thermale Fluide Mineral Teinte Αδιάβροχη Αντηλιακή Κρέμα Προσώπου SPF50 με Χρώμα 40ml
    3) Serum με παράγωγο βιταμίνης C -> Mad Hippie Vitamin C Serum 30ml
    4) Serum με καθαρή βιταμίνη C (ασκορβικό οξύ) -> Garnier Serum Προσώπου με Βιταμίνη C 30ml

    Σε κάθε περίπτωση ψάξε και σε ξένα sites (yesstyle ας πούμε) που έχει και πολύ χαμηλές τιμές αν φτιάξεις account και κερδίζεις και κάποια χρήματα έκπτωση για επόμενη παραγγελία αν κάνεις reviews στα προϊόντα που αγοράζεις. Επίσης, είναι πιο φθηνά από την Ελλάδα τα προϊόντα skincare που έχει. Εγώ σου έκανα κάποιες προτάσεις που μπορείς εύκολα να βρεις στην Ελλάδα να αγοράσεις και τα θεωρώ πολύ value for money, ωστόσο ψάξου και στο Youtube με Video που προτείνουν προϊόντα για το συγκεκριμένο skin concern σου , που είναι το hyperpigmentation. Κάνε ψάξιμο και παράλληλα δώσε χρόνο στα προϊόντα να λειτουργήσουν και να φροντίζεις να περιέχουν συστατικά που βοηθάνε στην λεύκανση του δέρματος (ενδεικτικά συστατικά: ascorbic acid, alpha arbutin, κάποιο vitamin-c derivative, niacinamide).