Πούδρες Προσώπου

Ερωτήσεις στην κατηγορία Πούδρες Προσώπου (2)

Κάνε μια ερώτηση

Ποιες προτείνετε για πολύ λιπαρό δέρμα;

4 Απαντήσεις

  • Αν έχεις όντως υπερβολικά λιπαρό δέρμα καμία πούδρα δε θα σε σώσει. Για μεγαλύτερη διάρκεια 1ον επέλεξε προϊόντα ελαφριά ακόμη κι αν είναι ενυδατικα 2ον λίγες στρώσεις κ αν έχεις σημεία που χρειάζονται επιπλέον κάλυψη, κάν' το τοπικά.

    Επειδή πέρασα παρόμοια φάση για αρκετά χρόνια όσο πιο πολλά matte προϊόντα έβαζα τόσο πιο λαδομενη φαινομουν γιατί αντιδρούσε το δέρμα μου.

    Κάτι που με βοήθησε πολύ ήταν αντί για primer να βάζω serum niacinamide. Βοηθάει με τους πόρους και το δέρμα μένει περισσότερη ώρα matte. Foundation επιλέγω κάτι ενυδατικό κ επειδή δεν έχω σημάδια κλπ δεν βάζω πάνω από 1/2 στρώση. Ξεκινάω από μέσα για περισσότερη κάλυψη κ το σβήνω προς τα έξω.

    Επίσης πολλές βάζουν 10 κρέμες κ μετά βαρύ matte foundation για να μη φαίνονται λαδομενες. Προσωπικά δε βάζω ενυδατική το πρωί και έχω λύσει αυτό το πρόβλημα.

    Πούδρα βάζω στο Τ σίγουρα, κάτω απο τα μάτια κ αναλόγως το καιρό κ στα μήλα κοντά στη μύτη . Διαφορετικά με ο,τι έχει απομείνει περνάω το υπόλοιπο πρόσωπο.

    Μια καλή πούδρα είναι της essence η mattifying κ από Revlon η stay matte. Έχω δοκιμάσει πολύ πιο ακριβές κ έκαναν την ίδια δουλειά.

  • Rimel stay matte

  • Όσες γράφουν πάνω στη συσκευασία "mat".