Ανεμιστήρες Οροφής

Ερωτήσεις στην κατηγορία Ανεμιστήρες Οροφής (12)

Κάνε μια ερώτηση

Καλησπερα σας, ξερετε πως αλλαζουμε τη λαμπα σε αυτους τους ανεμιστηρες οροφης?

4 Απαντήσεις

  • Αν έχει ντουί η λάμπα αλλάζει. Αν όχι τον πετάς και παίρνεις άλλον.,

  • Διαβάζουμε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης. Στην κάθε συσκευή διαφέρει. Επειδή όμως πρόκειται για ανεμιστήρα-φωτιστικό θα είναι απλό και εύκολο: Υπάρχουν βιδωτά, κουμπωτά καπάκια και απευθείας πρόσβαση στη λάμπα. Σαν τα φωτιστικά του μπάνιου. Μην το πολυσκέφτεσαι. Αρκεί να μην παραμελείς τις οδηγίες χρήσης. Θα το γράφει στο βιβλίο οδηγιών μετά τις πληροφορίες εγκατάστασης και της σωστής χρήσης. Μου θύμισες τον παππού μου που δεν είχε μάθει γράμματα και μας φώναζε να του διαβάσουμε τα "προσπέκτους" πολύ βαρετό αλλά απαραίτητο. Ευτυχώς εμείς ξέρουμε να διαβάζουμε και δεν έχουμε δικαιολογία να μην το κάνουμε.

  • Προφανώς μπορεί να διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο, αλλά στους δικούς μου (έναν gruppe και έναν primo) έχουν ένα στρογγυλό γιάλυνο κάλυμα,το οποίο με περιστροφή ξεβιδώνει και αφαιρείται. Από εκεί και πέρα είναι εύκολο να αλλάξεις τη λάμπα κατά τα γνωστά. Πάντως οι λάμπες που παίρνουν αυτοί οι ανεμιστήρες τουλάχιστον οι δικοί μου δεν είναι πολύ μεγάλης φωτεινότητας.

    • Underground__Andreas_Alexiou_

      Χαμηλή φωτεινότητα ή και καθόλου άμεσος φωτισμός ενδείκνυται για το σαλόνι. Ίσως τα δικά σου μηχανήματα να είναι για σαλόνι. Όμως καλό θα ήταν να μας έλεγες και μέχρι πόσα watt λάμπες σηκώνουν. Γιατί με τις led μπορεί να πάρεις μια 6άρα και να σου δώσει φως για 40άρα όμως πρόκειται για 6 watt και όχι 40. Είσαι σίγουρος ότι δε μπερδεύτηκες εδώ;

  • Βέβαια. Απλώς την αφαιρούμε με προσοχή για να μην σπάσουν τα ειδικά στηρίγματα που είναι πολύ ακριβά

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες