Μέλι

Ερωτήσεις στην κατηγορία Μέλι (3)

Κάνε μια ερώτηση

Ποιο θεωρείτε το καλύτερο θυμαρίσιο μέλι που έχετε δοκιμάσει και είναι όντως θυμάρι χωρίς ανάμειξη με άλλα βότανα κι όχι πολύ γλυκό.

7 Απαντήσεις

  • Με την ολοενα και αυξανομενη ανομβρια τα θυμαρια ξεραινονται και οι παραγωγοι ταιζουν περισσοτερο τα μελισσια απ οτι στο παρελθον.Δεν αφηνουν πολύ ισως και καθολου μελι στις κυψελες για το λογο του κερδους με αποτελεσμα καταστροφικο για τις μελισσες.Ισως ηρθε ο καιρος για την επιστροφη σε άλλου ειδους μελια.Προσωπικα δοκιμασα ελατοβανιλια και επαθα πλακα.Κορυφαιο.Ειναι θεμα επιλογης Υ.Γ. Μονιμος κατοικος νησιου που το μελι των παραγωγων ειναι μονο θυμαρισιο

  • Τήνου θυμάρι με 88% γυρεοκοκους, πολύ δυνατό.. ακριβό μεν αλλά φανταστικό...

  • Melissafarm Μέλι Θυμαρίσιο 480gr

  • Το θυμαρίσιο μέλι της melissafarm από την Επίδαυρο είναι πολύ ποιοτικό και η γεύση του αρκετά συμπαγής και όχι τόσο γλυκιά. Το έτρωγα κυρίως σε περίοδο έντονου βήχα και τον μείωσε αρκετά.

    https://www.skroutz.gr/s/38331146/Melissafarm-%CE%9C%CE%AD%CE%BB%CE%B9-%CE%98%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B9%CE%BF-480gr.html

  • Δεν ξέρω να σου πω αλλά σκέτο θυμαρίσιο δεν υπάρχει. Δεν μπορείς να περιορίσεις τις μέλισσες. Αν έχει 80% θυμάρι, τότε είναι θυμαρίσιο.

    • Koupouki

      Λαθος...πανω απο 18% θεωρειται θυμαρισιο. Υπαρχει θυμαρισιο 90% πανακριβο πολυ καλο, αλλα οχι το καλυτερο... το καλυτερο δεν θα το βρεις εδω μεσα. Κανε μια αναζητηση στο google κ θα το βρεις. Επισης να εισαι ετοιμος να βαλεις το χερι στην τσεπη βαθεια :)

  • Golden honey από την καλυμνο . Μοναδικό !!

    • Koupouki

      Μελισυρος απο συρο και ενα ανδριωτικο που αυτη την στιγμη μου διαφευγει η επωνυμια του...νομιζω ζαρκος ...κατι. τα 2 τοπ που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα

    • Ανδρέας Χαρμπίλας

      Χρήσιμες όλες οι πληροφορίες 🤔😊