Μητρικές Κάρτες

Ερωτήσεις στην κατηγορία Μητρικές Κάρτες (58)

Κάνε μια ερώτηση

Μπορεί να μου προτείνει μητρική που μπορεί να συνεργαστεί με ryzen 7 5800X3D χωρίς bios update?

1 Απάντηση

  • Δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο revision που κυκλοφόρησε μετά τον 5800x3d το οποίο και τον υποστήριζει out of the box. Με αυτό δεδομένο και επειδή είναι τύχη πόσο πρόσφατη ή μη θα είναι η motherboard που θα πάρεις, η καλύτερη λύση είναι να πάρεις κάποια με δυνατότητα BIOS flashback, όπου μπορείς να κάνεις αναβάθμιση χωρίς επεξεργαστή.
    MSI MPG B550 Gaming Plus Motherboard ATX με AMD AM4 Socket BIOS version: 7C56v19
    Gigabyte B550 Aorus Elite V2 rev. 1.0 Motherboard ATX με AMD AM4 Socket BIOS version: F10
    Asus ROG Strix B550-A Gaming Motherboard ATX με AMD AM4 Socket BIOS version: 2423

    • Scarecrow9472

      Μα το 5800X3D είναι AM4

    • Spookaki

      Ζητώ συγνώμη, πρέπει να είδα το ryzen 7 *800x3d και δεν πρόσεξα ότι υπήρχε και ενα 5 μπροστά. Δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο motherboard που κυκλοφόρησε revision μετά την κυκλοφορία του 5800x3d. Από τις υπάρχον κυκλοφορίες είναι τύχη το τι θα σου κάτσει, πόσο πρόσφατη ή μη είναι. Θα σου πρότεινα να πάρεις μία μητρική με δυνατότητα BIOS flashback όπου μπορείς να κάνεις αναβάθμιση χωρίς συμβατό επεξεργαστή.
      Ο μόνος τρόπος να βεβαιωθείς ίσως είναι να επικοινωνήσεις με το κατάστημα από το οποίο έχεις σκοπό να αγοράσεις και να τους ρωτήσεις.
      Θα κάνω επεξεργασία την αρχική απάντηση με motherboard με δυνατότητα BIOS flashback.

    • Scarecrow9472

      Νομίζω απλά θα κάνω downgrade σε μια 5800Χ καθώς νομίζω δεν είναι τόσο ιδιαίτερη με την bios συμβατότητα όσο η X3D

    • Spookaki

      Αν το πρόβλημα σου είναι το BIOS flash, δεν είναι δύσκολη διαδικασία.
      Κατεβάζεις το bios από τον κατασκευαστή.
      Το βάζεις σε ένα usb stick (συνήθως σε FAT32 μορφοποίηση και μαλλον θα χρειαστει να το γίνει αποσυμπίεση από το αρχικό αρχείο που κατέβασες)
      Συνδέεις στην motherboard το τροφοδοτικο με το 24pin και το 8pin(cpu)
      Τοποθετεις το USB στην αντίστοιχη θύρα.
      Ανοίγεις το τροφοδοτικό
      Πατάς το κουμπί και περιμένεις υπομονετικά κάπου 5-10 λέπτα να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.
      Αυτή ειναι συνοπτικά η διαδικασία, ωστόσο καλά θα κάνεις να διαβάσεις και να ακουλουθήσεις τις οδηγίες του κάθε κατασκευαστή