Τι διαφορά έχει το 1 κανάλι με τα 4??

6 Απαντήσεις

  • Η διαφορά τους έχει να κάνει με τον αριθμό των ηχείων που μπορείς να συνδέσεις στον ενισχυτή. 1 κανάλι εξυπηρετεί στην τροφοδοσία ενός ηχείου. Επειδή τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν 4 ηχεία, προτιμάται ένας 4κάναλος ενισχυτής. Ενισχυτές με ένα κανάλι μόνο συνήθως προορίζονται για χρήση μόνο του subwoofer (επειδή σηκώνει και περισσότερα watt), οπότε οι μονοκάναλοι ενισχυτές δεν είναι συμβατοί με απλά ηχεία. Επίσης, υπάρχουν και 5κάναλοι και 6κάναλοι ενισχυτές που επιτρέπουν την σύνδεση ακόμα περισσότερων ηχείων.

    • sentinel10

      Παναγιώτη γιατί δεν γράφεις απευθείας το σωστό, αντί να αναφέρεις μόνο πως είναι λάθος; Κάθε τι πρέπει να τεκμηριώνεται, διαφορετικά δεν έχει βάση!

  • Εχει να κανει με το ποσα ηχεια θελεις να συνδεσεις... αυτο που δεν σου εχουν πει ομως μεχρι στιγμης στα σχολια ειναι οτι ΔΕΝ πρεπει να κοιτας ποσα ηχεια εχει το αμαξι σου γιατι ετσι θα μπερδευτεις και θα κανεις λαθος για πολους λογους. πχ μπορει το αμαξι σου να εχει διαιρουμενα ηχεια και να πεις εχει 2 ηχεια σε καθε πορτα αρα 2+2 θελω 4καναλο. αυτο ειναι λαθος γιατι τα διαιρουμενα μετρανε σαν ενα καναλι...ενας πιο απλος τροπος λοιπον ειναι να δεις σε ποιες πλευρες εχει ηχεια το αμαξι σου ή τελος παντων που θελεις να βαλεις εσυ ηχεια...πχ εχει μονο στις μπροστα πορτες ή εχει και στις πισω (ΠΡΟΣΟΧΗ! για τις πισω αναλογα με το μοντελο πολυ πιθανον να εχει απο το εργοστασιο υποδοχη για ηχεια αλλα αυτο δεν συμαινει οτι το εργοστασιο τα εχει τοποθετησει..μπορει να ειναι κενο και να μην εχει ηχεια μεσα).... eτσι λοιπον εσυ θα πρεπει να θημασαι οτι καθε πορτα-πλευρα ειναι ενα καναλι... αν θες να εχεις μονο μπροστα οδηγο-συνοδηγο τοτε θες 2καναλο ... αν θες και πισω τοτε 4καναλο... και αν θες και μπασο (subwoofer) τοτε πρεπει να υπολογισεις και εκει ενα καναλι... καλο θα ηταν σε περιπτωση που θες sub να αγορασεις εναν 2καναλο ή 4καναλο για τα ηχεια σου στην καμπινα πορτες κτλ και εναν μονοκαναλο για το subwoofer. (Εκτος και αν το sub που θα παρεις ειναι αυτο-ενυσχιομενο δηλαδη εχει δικο του ενισχυτη τοτε δεν θα χρειαστεις εξτρα ενισχυτη για αυτο)

  • Τα κανάλια προσδιορίζουν πόσα ηχεία θα βάλεις ασπουμε το 1 είναι για woofer εκτός άμα κάνεις γέφυρα

    • Akalipt0s

      Λαθος τα γραφεις και παραπληροφορεις τον κοσμο... πρεπει να γραφεις sub-woofer ή υπογουφερ στα ελληνικα για αυτο που θελεις να πεις γιατι το woofer ειναι αλλο ειδους ηχειο

  • Θα πάρεις 5καναλο και δεν θα χρειαστεί να κάψεις όπως λένε οι άλλοι θα βάλεις 2 μπροστά 2 πίσω και το σαμπ και ο ενισχυτης θα είναι jbl ή alpine ή hertz έχει και άλλους αλλά εγώ αυτό θα κάνω ένα 5καναλο που θα συνδεθούν όλα. Τα έχω δει από τι εξωτερικό! Τωρα ηχεια με ποιότητα jbl alpine kicker pionner κλπ

    • Akalipt0s

      Μην παραπληροφορεις τον κοσμο... δεν ξερεις τι αμαξι εχει και ποσα καναλια θα χρειαστει.. επισης δεν ξερεις αν εχει καν ηχεια πισω ή αν θελει να βαλει..μπορει να μην τον ενδιαφερει. αρα τα 5 καναλια για εσενα μπορει να ειναι ειδανικα αλλα ειναι αχρηστα για καποιον αλλον. Η ερωτηση του ηταν να του πουμε την διαφορα αναμεσα στα καναλια και οχι με ποσα καναλια να αγορασει

  • Είμαι μαζί με τον @theoxaris_xaralabos παιδιά, το παιδί που θα ρωτήσει για τα κανάλια προφανώς τώρα μπαίνει στη φάση, δεν υπάρχει λογος για εις βαθος ανάλυση (θεωρώ). Το ότι ενα κανάλι δεν σημαίνει απαραίτητα τροφοδοσία ενός ηχείου, ναι ισχύει, αλλα ποιος θα το εξηγήσει σε κάποιο αρχάριο, και ποιος αρχάριος δε θα κάψει τις εξόδους του ενισχυτή στην προσπάθεια να πειραματιστει με το νέο του μηχάνημα? Πιστεύω ενα απλό first tutorial έγραψε το παλικάρι (meanwhile απλα μου εμφανίστηκε η ερώτηση και άνοιξα να διαβάζω τι γράφτηκε✌🏻).

  • ο 4ακαναλος ενισχυτής έχει 4 κανάλια στα 2 μπορείς να συνδέσεις ηχεία και σε ξεχωριστό κανάλι το μπάσο δλδ μπορεί να παίξει και μπάσο και ηχεία μαζί αναλόγως τι θέλεις να παίξεις όμως ο 4καναλος επειδή σηκώνει αυτά τα πράγματα ηχεία +Tweeter? + και το πιο βαρύ μπάσο καλό είναι να συνοδεύεται καί με έναν δικαναλο για να παίζει ξεκούραστα έτσι ώστε μπορείς να συνδέσεις μς τα 4 rca που έχεις τα 2 στον δικαναλο εμπας περίπτωση στο μονοκαναλο που έχω powerus 10000 έχω συνδέσει το μπάσο και στον trf 2700.2 έχω συνδέσει στο πρώτο κανάλι 4 ηχεία και στο δεύτερο κανάλι αλλα 4 ηχεια