Να προτιμήσω λάδι (mink oil πχ) ή κερί για συντήρηση δερμάτινων;

Θέλω να συντηρήσω τόσο τα παπούτσια όσο και το backpack. Τι να προτιμήσω, κερί ή λάδι;
Ο κατασκευαστής του backpack προτείνει (το δικό του) κερί.

2 Απαντήσεις

  • Έχω δοκιμάσει και κερί μέλισσας και λίπος φωκιας σε δέρμα της Timberland (παπούτσια και πορτοφόλι)και σε αρβύλα της Matterhorn(Usa) . Το λίπος φωκιας μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις .

    • anixneftis

      λιπος φωκιας! εγγυηση! με μετρο ομως! οχι με το κιλο! καθε μαιο περναω οτι δερματινο εχω, παπουτσαι-μπουφαν-γιλεκα-ζωνες.

    • papgeo1965

      Το χρησιμοποιώ χρόνια.

    • Sofia3774

      Και εγώ . Μόνο λίπος φώκιας

  • Εφόσον ο κατασκευαστής προτείνει προϊόν που η σύσταση είναι κερί θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κερί.

    • bserem

      Ευχαριστώ πολύ

    • G T

      Κι εμένα με ενδιαφέρει κάτι αντίστοιχο, για φροντίδα όχι μόνο παπουτσιών, αλλά δερμάτινων τσαντών και μπουφάν. Απλώς για συντήρηση και θρέψη. Υπάρχει ένα τέτοιο προϊόν για ολα; Έλεγα να πάρω mink oil που θεωρώ ότι θα βοηθήσει σε παπουτσια-τσαντες, αλλά δε ξέρω για μπουφάν.. ευχαριστώ

    • asymeonoglou

      Για το μπουφάν θα το δοκίμαζα πρώτα σε ένα πολύ μικρό σημείο ώστε να δω μην προκαλέσει κάποια φθορά ή οτιδήποτε άλλο, το πιο σωστό είναι να συμβουλευόμαστε τον κατασκευαστή και το καρτελάκι με τις οδηγίες που έχουν τα προϊόντα.