Sneakers

Ερωτήσεις στην κατηγορία Sneakers (32)

Κάνε μια ερώτηση

Αν θέλω να πάρω ένα αθλητικό παπούτσι απο το internet και βάζω 36, πως θα καταλάβω αν μου κάνουν ή οχι;

5 Απαντήσεις

  • Οι καλές μάρκες έχουν συνήθως και πίνακα μεγεθών ή/και σχέδιο το οποίο μπορείς να τυπώσεις και να μετρήσεις το πόδι σου. Αν πρόκειται για no name φθηνό κομμάτι, μπορείς απλά να πάρεις μισό με ένα νούμερο μεγαλύτερο ή να μιλήσεις με το κατάστημα.

    • Dimitris_Pittadakis

      Τα επώνυμα παπούτσια γράφουν και τις εσωτερικές διαστάσεις του παπουτσιού σε cm, μετράς το πόδι σου ή αλλιώς κοιτάς ένα επώνυμο παπούτσι που έχεις και σου κάνει τι εσωτερική διάμετρο έχει..

    • ΧΑΡΗΣ ΧΑΡΗΣ

      στην adidas δεν βγαζεις ακρη.1/2 νουμερο πανω η κατω αναλογως το μοντελο παπουτσιου.Οι διαστασεις που γραφουν ειναι τυποποιημενες και διαφερουν.

  • Φυσικά ο/η συγκεκριμένος/η χρήστης δεν περιμένει ακόμα απάντηση αλλά για όσους έχουν την ίδια απορία. Έχω πολύ άσχημη εμπειρία με αγορές παπουτσιών μέσω ιντερνετ οπότε θα δώσω μερικές συμβουλές να μην την πατήσουν άλλοι όπως εγώ. Η απάντηση μου αφορά κυρίως αθλητικά παπούτσια ανεξαρτήτως brand.
    Θυμάμαι πάντα φορούσα 42 νούμερο. Κάποια στιγμή δοκίμασα (και αγόρασα) σε κατάστημα all star 42 νούμερο τα οποία μου έπεφταν λίγο μεγάλα.
    Όταν κάποια στιγμή ανακάλυψα ότι η συγκεκριμένη αγαπημένη μου σειρά (all star II) σταμάτησε έψαξα να βρώ ότι είχε απομείνει σε καταστήματα να αγοράσω.
    Χρησιμοποίησα τον οδηγό... μέτρησα το πέλμα μου με 3-4 διαφορετικους τρόπους (οι 2 είναι οι συνηθέστεροι που συστήνονται παντού) μου έβγαινε 25,5cm που βάση του πίνακα σημαίνει 41 νούμερο στα all star. Βάση αυτού αγόρασα 5 ζευγάρια παπούτσια (τα 2 41,5 και τα άλλα 3 41..). ¨Ήταν όλα σχεδόν απο διαφορετικά καταστήματα.
    Αποτέλεσμα όσα ήταν 41,5 να μου κάνουν αλλά χωρίς να είναι άνετα και όσα ήταν 41 να με χτυπάνε στο πλάι και να κάνω κάλους. Φυσικά τα δοκίμασα όταν τα παρέλαβα αλλά γινόταν να μπω στη διαδικασία να κάνω επιστροφή σε 5 διαφορετικά καταστήματα; Αναγκάστηκα να υποστώ το λάθος μου και να υποφέρω.
    Δεν έφτανε που υπέφερα την ξαναπάτησα.. Κάποια στιγμη παρείγγειλα αρβύλες (mil-tec), νούμερο 42 αυτή τη φορά. Τις παρείγγειλα τηλεφωνικά, ο άνθρωπος στο τηλέφωνο μου είπε ότι πρέπει να ξέρω το νούμερο μου σε κανονικό παπούτσι όχι αθλητικό, δεν το ήξερα. Αποτέλεσμα να μου είναι αρκετά μεγάλες..
    Λόγω του θέματος με τις αρβύλες στην επόμενη αγορά επενεξέτασα τον πίνακα, ξαναμετρήθηκα και παρείγγειλα nike αθλητικά ξανα 41 νούμερο. Στο ταμπελάκι απο μέσα γράφουν 26cm, εφόσον έχω πέλμα 25,5 θα έπρεπε να μου κάνουν... και όμως όχι... διότι όταν όλοι οι πωλητές όταν πας σε κατάστημα προτείνουν μισό ή ένα νούμερο μεγαλύτερο τελικά κάτι ξέρουν.

    Συμπέρασμα... άσχετα τι λέει ο πίνακας το νούμερο μου είναι 42 στα αθλητικά και πιθανόν 41 στα κανονικά.

    Συμβουλές
    1. Εάν γνωρίζετε το νούμερο σας αγοράστε το ίδιο νούμερο ή ψάξτε σε skroutz και google απο άλλους χρήστες αν η εταιρία που σας ενδιαφέρει χρειάζεται κάποια προσαρμογή στα νούμερα. ΜΗΝ ακολουθήσετε τους αναρτημένους οδηγούς απο κανένα site (ούτε τα επίσημα). Είναι όλα λάθος.

    1. Αν είστε άντρας και ακολουθήσετε τους πίνακες υπολογίστε μισό και αν δεν υπάρχει, ένα νούμερο μεγαλύτερο από το προτεινόμενο στον πίνακα.

    2. Προς skoutz. Βελτιώστε τις οδηγίες.

  • Παρε για σιγουρια ενα νουμερο μεγαλυτερο,ετσι σιγουρα θα σου κανουν,εγω περνω 41 κ παντα μου καθονται super.. Απλα το μεγαλυτερο προβλημα στην αγορα ενος οποιοδηποτε προϊοντως μεσω internet ειναι οτι πολλες φορες αλλιως φαινεται η εικονα στο site κ αλλιως απο κοντα..Παθουσα...

  • Μπορείτε να διαβάζετε προσεκτικά το μεγεθολογιο εκεί που γράφει μήκος εσωτερικής σόλας σε cm αφού πρώτα έχετε μετρήσει το μήκος της πατούσας σας Με έχει σώσει από πολλές εσφαλμένες αγορές ειδικά σε ξένα eshops

  • τα συγκεκριμένα έχουν πολυ φαρδια γραμμή (προτείνω να πάρεις ακριβως ενα νουμερο πιο κατω)

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες