Λάμπες LED

Ερωτήσεις στην κατηγορία Λάμπες LED (11)

Κάνε μια ερώτηση

Εχω δοκιμασει 2-3 λαμπες led με dimmer που υποστηριζει led. Οταν ειναι τερμα χαμηλο και τερμα δυνατο φως ,ολα καλα. Οταν βαζω το dimmer σε ενδιάμεση ρυθμιση η λαμπα τρεμοπαιζει. Ξερει καποιος γιατι?

2 Απαντήσεις

  • Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση :-)

    Το ψάχνω εδώ και 3 χρόνια και δεν έχω καταλήξει σε αξιόποστη απάντηση. Μπορώ να σου πώ μόνο εμπειρικά - δεν είμαι ειδικός - κάποια συμπεράσματα από όσα διάβασα (όλα εννοείται αφορούν διακόπτη dimmer ειδικά για λάμπες led και αντίστοιχα λάμπες led με δυνατότητα dimming) :

    • Η σωστή συνεργασία διακόπτη / λαμπτήρων είναι ένα στοίχημα. Μπορεί να "συνεργαστούν" άψογα δύο από τα φτηνότερα προϊόντα και να αποτύχουν δύο πανάκριβα, σύμφωνα με σχετικό video όπου έκαναν διάφορες δοκιμές. Μόνο με δοκιμή μπορείς τελικά να είσαι σίγουρος. Αν επιλέξεις εταιρία που παράγει και τα δύο έχεις αυξημένες πιθανότητες, συνήθως όμως πρόκειται για επώνυμες εταιρίες και μόνο η δοκιμή θα κόστιζε αρκετά (γι' αυτό και δεν ρισκάρω τα 150Ε περίπου για έναν διακόπτη και 8 spot, και κρατάω ακόμα το παλιό dimmer της Legrand με τα σποτ αλλογόνου - Το αντίστοιχο dimmer για led της legrand κοστίζει 160Ε!!!)

    • Έβαλα δικιμαστικά σε άλλο χώρο ένα φτηνό dimmer (12Ε) με μία λάμπα 15W : από τις 12 περίπου σκάλες dimming του διακόπτη, τρεμοπαίζει λίγο στις 4-5, (τυχαίεες, κάθε φορά που το ανάβω) Στην ψηλότερη σκάλα δουλέυει σχεδόν πάντα κανονικά, ενώ στις άλλες αν το γυρίσω λίγο θα βρώ κάποια που να μην παίζει.

    • Στον ίδιο διακόπτη δοκίμασα spot των 7W και δεν τρεμόπαιζε, όμως στην χαμηλότερη σκάλα του διακόπτη η ένταση του φωτός δεν έπεφτε κάτω από το 60-70% - που πρακτικά έμοιαζε σαν μία κανονικά αναμένη λάμπα με λίγο χαμηλότερα Watt.

    • Οι λάμπες led είναι χαμηλής κατανάλωσης και κάποιοι (;) διακόπτες δεν μπορούν να διαχειριστούν σωστά ένα χαμηλό συνολικό φορτίο. Αν στον διακόπτη σου προσθέσεις 2-3 λάμπες ίδιες με αυτήν που ήδη έχεις, δεν αποκλείεται να δουλέψει κανονικά (δεν μπορώ να πω όμως αν το θέμα του συνολικού φορτίου σχετίζεται με το τρεμόπαιγμα ή με το πρόβλημα που είχα εγώ με το spot των 7W, δηλαδή το "εύρος" της φωτεινότητας)
      Αυτά, σύμφωνα με τα άπειρα άρθρα και video που είδα (δεν ανοίγω καν την κουβέντα περί των φάσεων του ρεύματος και τον τρόπο που γίνεται το dimming στις λάμπες led)

    Τελικό συμπερασμα, ότι "Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση" :-P (Arkas forever!)

    • Yiannis_K4

      Μία συμπλήρωση, για να μην αδικώ την Legrand : η τιμή που αναφέρω (160E) αφορά την συγκεκριμένη σειρά (Mosaic) που έχω ήδη στο σπίτι, και έψαχνα την ίδια ώστε να μην διαφέρει ο ένας από τους 4 διακόπτες που έχω ομαδοποιημένους. Τώρα βλέπω ότι έχει βγάλει αρκετά καινούρια ενδιαφέροντα προϊόντα σε καλές τιμές (για Legrand) - όμως η Mosaic παραμένει ακριβή.

  • resonant capacitors
    Συντονιστικό πυκνωτή 335K500vdc
    Παράλληλα από την λάμπα που θες να ντυμαρεις. Και τέλος το τρεμοπαιγμα

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες