Καλημέρα .. Εχω εγχειρισμένο γόνατο 3 φορές και θέλω ένα αθλητικό παπούτσι running έως 120 ευρώ.. τι επιλογές προτείνετε;Ευχαριστω

68 Απαντήσεις

  • Καλησπερα
    Λογω του συγκεκριμενου προβληματος προτεινω παπουτσια μαραθωνιου-υπερμαραθωνιου(σολα με υψος)
    Αμα δεν ενδιαφερεστε για χρονους μν σκεφτειτε το drop(τη διαφορα υψους αναμεσα φτερνα και μυτης στη σολα).
    Επειδη υπαρχει το προβλημα στο γονατο καλο θα ηταν να λεγατε και το πατημα σας για καλυτερη προταση(πατατε με το εσωτερικο ή το εξωτερικο του πελματος συν αμα υπαρχει θεμα με τη καμαρα),αμα δεν υπηρχε αυτο το θεμα δεν θα το ανεφερα καθολου αυτο.
    Οι προτασεις μου ειναι δοκιμασμενα παπουτσια απο εμενα.
    Τωρα για τις προτασεις μου ειναι.

    Adidas.
    Adizero adios 6
    Adizero boston 10
    Adistar

    Asics.
    Kinsei blast(τα πηρα 105 σε προσφορα)
    Metaride
    Gideride 1

    Brooks.
    Hyperion tempo

    Nike.
    React infinity run flyknit 1
    React infinity run flyknit 2
    Zoom x invisible run 1(τα ειχα παρει σε προσφορα 90ευρω)
    Zoom fly 4
    Pegasus 39
    Winflo 9

    Puma.
    Velocity nitro 1
    Velocity nitro 2
    Electrify nitro 1

    Reebook.
    Floatride energy 3
    Floatride energy 4
    Floatride energy symmetros

    Saucony.
    Endorphin pro 1
    Endorphin pro 2
    Endorphin shift 1
    Endorphin shift 2
    Endorphin speed 1
    Endorphin speed 2

    Skechers.
    Gorun ride 8
    Max cushioning elite

    Under armour.
    Infinite 1
    Infinite 2
    Infinite 3
    Machina 1
    Machina 2

    Αυτες ειναι οι προτασεις μου γυρω στα χρηματα που αναφερατε.
    Κοιταξτε και το πατημα σας για καλυτερη αγορα.
    Οτι αποφασισετε και απο οποιαδηποτε προταση και απο οποιον ειναι αυτη,προσοχη μν αγορασετε παπουτσια χωρις να τα δοκιμασετε και να τα φορεσετε εστω για λιγο.μπορει να βρεθειτε σε πολυ ασχημη κατασταση μετα κλαιγοντας τα λεφτα σας και δημιουργοντας μεγαλυτερο προβλημα για εσας.
    Γνωμη μου.

  • Καλησπέρα
    θα διαλεξεις παπουτσια με βαση:
    - το βαρος σου
    - το πως πατας τα πόδια σου. θα πρέπει να κανεις μια μετρηση
    - σιγουρα θα πας για stability παπουτσια. Διαφορετικα το γονατο θα τα παιξει στο πρωτο 20λεπτο.

    Για ολα τα παραπάνω καλυτερα να πας σε καταστημα ωστε να σε μετρησουν (πατημα) και να προτείνουν

    Αν θεωρησω οτι εχεις κανονικο βαρος και κανονικο πατημα και με το όριο των 120 ευρω εγω θα σου πρότεινα Brooks Ghost 14, Saucony Triumph 19

    • sportis65

      Το ghost 14 και το saucony triumph 19 κοστίζουν περισσότερο απο 120 ευρώ.

    • Andreas_Lintzios

      Εγώ έχω και τα 2 από skroutz. Το ενα το πηρα 102 και το άλλο 112... Και τώρα που τα βλέπω αντίστοιχες τιμές υπάρχουν.

    • uym26

      Απλα παρε ενα καλο μπασκετικο που να καλυπτει τον αστραγαλο για σταθεροτητα και να εχει αεροσολες μπρος πισω

  • Φιλε τα adidas ultra boost ειναι τα καλυτερα για το συκγεκριμενο προβλημα

  • Hoka clifton 8. άμα ψάξεις λίγο θα τα βρείς στην τιμή που θέλεις, εγγύηση.

  • Hoka one one Bondi 7.
    Εξαιρετικά αφρωδεις αίσθηση, απορροφούν πολύ.
    Έχουν κακό έλεγχο όμως δεν νιώθεις το πόδι σου δεμένο στο παπούτσι καλά.

    Δοκιμασα πρόσφατα για trail και
    σαν απόσβεση εξαιρετικά είναι επισης:

    Acics novablast ,
    Nike pegaseus trail, new balance fresh foam hierro v7

    Είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις.
    Πας και δοκιμάζεις πρώτα και μετά διαλέγεις.

    Επίσης καλό είναι να αρχίσεις με περπάτημα σε πατημένο χώμα πρώτα, η αν έχεις γήπεδο με αφράτο tartan, και μετά να πιάσεις ταχύτητα.

    Καλή ανάρρωση

    • genakuqo3

      Θα ήθελα να μου δώσετε καμία ιδέα, έχω βλασιπλατυποδια, υποφέρω πάρα πολύ,ο πόνος είναι τόσο έντονος που κλαίω, ποία θα είναι τα ιδανικά παπουτσια, έχω κάνει και πάτους και δεν με βοήθησαν καθόλου.

    • KATERINA_ZERVA18

      Μάλλον κάτι με τους πάτους ΔΕΝ πήγε πολύ καλά!! Εγώ θα ξεκινούσα από την αρχή : πολύ καλό ορθοπεδικό, ενδεχομένως πελματογραφία...σίγουρα πολύ καλό φυσιοθεραπευτή, υπομονή και επιμονή ειδικές ασκήσεις…ή/και θεραπεία. Αλλά για να είναι οι πόνοι τόσο έντονοι μήπως ζητήσεις και γνώμη από ρευματολόγο?

  • hoka clifton 8 ειχα το ιδιο προβλημα

  • Δες το New Balance 1080v11 (έχει βγει και το v12).

  • Προσωπικά με 2 εγχειρίσεις αποκατάστασης χιαστών που έχω κάνει, έχω καταλήξει στα ASICS nimbus ότι απορροφούν τις καταπονήσεις από την καθημερινότητα και από τις προπονήσεις.

  • Αν πάρεις new balance δεν θα ξαναφορέσεις άλλο παπούτσι...

    • erotic_erotica

      Συμφωνώ!

    • ANTONIS_CHALKIAS788

      Βρηκα σε προσφορα τα new balance 1080v12! Το παπουτσι δεν παιζεταιΕιναι καταπληκτικό!

    • IoannisA

      Μόνο New Balance, ειδικά όταν φόρεσα την σειρά 860 για πρώτη φορά, κατάλαβα την διαφορά. Όσο για τα προτεινόμενα στην αρχή του θέματος δεν θα σχολιάσω, τα περισσότερα είναι άχρηστα, μόνο για φιγούρα.

  • Για εμενα τα hoka bo di 7 ειναι οτι πιο μαλακο παπουτσι εχω φορεσει... Ειναι σαν να περπαταω πανω σε πουπουλα

  • Τις περισσοτερες φορες που φτανουμε σε επεμβαση γονατου υπαρχει ασταθεια στην ερθρωση οποτε αν εστιαζεται εκει το προβλημα το kayano και το cumulus τθς asics ειναι καλες επιλογες

    • Kay_Rayner

      Τα asics γενικότερα δεν έχουν ανθεκτικό επάνω μέρος

    • pkaratzi

      Συμφωνώ εμένα σχίστηκε αρκετά

    • Apo62100

      Όντως, αλλά έχουν πάρα πολύ καλή σόλα

    • ekikostas

      Χαλάει πίσω στον Αχίλλειο το αφρώδες υλικό

    • ekikostas

      Χαλάει πίσω στον Αχίλλειο το αφρώδες υλικό

  • Για την περίπτωσή σου , νομίζω ότι το Hoka Bondi 8 θα είναι ιδανικό. Είναι το πιο μαλακό παπούτσι της Hoka. Το 8 κυκλοφόρησε το Σεπτέμβριο του 2022. Με καινούργιο πολύ μαλακό αφρό και πιο ελαφρύ....

    • George_Griniezakis

      Εμένα με έσωσαν τα kayano ..το μόνο πρόβλημα είναι πως στα νερά, γλιστράνε υπερβολικα

    • fox13

      Hoka

  • Αν βρεις τα Kinsei blast στη τιμή των 105€ (δηλ τη τιμή που τα βρήκε ο Ioannis13.....τότε πάρε 2 από αυτά μιας και τα θεωρώ top τόσο για την οποιαδήποτε δραστηριότητα όσο και για την περίπτωση σου. Ωστόσο στη περίπτωση που θέλεις να μείνεις αυστηρά εντός budget τα Cumulus 24 είναι τρομερά για απλή βάδιση και ορθοστασία ,αλλά ποτέ για τρέξιμο

  • Αν έχετε χαμηλή καμάρα στο πόδι,kayano ή saucony guide 15.Αν είναι κανονική,nìmbus ή saucony endorphine ή brooks glycerine.Μην ασχολείσαι με nike adidas,έχουν τα χειρότερα πατήματα και σε κανένα φόρουμ για δρομείς με τραυματισμό δεν προτείνονται...

  • Εγώ με χονδροπαθεια που πρηζονται συχνα φοράω gell nimbus και βοηθάνε πάρα πολύ

  • Μεταξύ μας όλες όλες οι επιλογές είναι καλές. Να θυμαστε όμως ότι τα πόδια μας εξελιχθηκαν να μας παρέχουν την καλύτερη στήριξη και κινηση χωρίς παπουτσια. Να χαλάσεις τα λεφτά σου σε ένα καλό ορθοπεδικό που να γνωρίζει από δρομικά αθλήματα.

  • ασκησεις τετρακεφαλου

  • zoom x invincible θα τρελαθείς.. λέει κ πιο κάτω στην άλλη απάντηση που τα είχε σε προσφορά 90 ευρώ.. θα τρελαθείς, απλά...... σαν να πατάς σε σύννεφα!!!! τέλειο για πρόβλημα με γόνατα!!!

  • καλησπέρα το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ 2 από αυτά που με έχουν βοηθήσει είναι kayano.η nimbus της asics

  • Δες τα Mizuno

  • το πάτημα της ASICS δεν συγκρίνεται..

  • Δοκίμασε ultraboost της Adidas, εγώ μετά από σπάσιμο αστραγαλου δεν τα βγάζω!!

  • καλησπερα φιλε. Ως συμπασχων, εγχειρισμενος στη μεση (ριξη μεσοσπονδυλιου δισκου) και μικροπροβλημα στο γονατο (ριξη εσω πλαγιου μηνισκου β βαθμου) εχω να σου πω-κατι που μαλλον γνωριζεις καλα, οτι καλο ειναι πριν τρεξεις. να ενδυναμωσεις τους τετρακεφαλους. Οσο αφορα στο παπουτσι, εγω τρεχω με Nike winflo 8. Αν μπορεις να διαθεσεις 120 ευρωπουλα σιγουρα εχεις περισσοτερες επιλογες απο μενα που ειχα περιορισμενο budjet, ωστοσω οι πωλητες του καταστηματος που εκανα την αγορα μου ειπαν πως το συγκεκριμενο μοντελο συναγωνιζεται ανταξια μοντελα των 120ευρω, οπως το pegasus. Για μενα που τρεχω χαλαρα 3-4 χλμ, τα winflo ειναι τελεια!

  • Adidas Solar Glide 5 καλό και οικονομικό

  • Καλησπέρα!
    Προσωπικά μετά την αρθροσκόπηση πήρα το mizuno wave sky 5.

  • Asics

  • Καλησπέρα.Μια καλή επιλογή παπουτσιού βάση των αναγκών σας είναι η σειρά Triumph της Saucony.Ένα ελαφρύ παπούτσι,με σταθερό πάτημα και εξαιρετικά μαλακό αφρό.Θα σας βολέψει όλες τις ώρες της ημέρας είτε αυτή περιλαμβάνει άσκηση είτε όχι.Μπορείτε να αναζητήσετε προηγούμενα μοντέλα που ανταποκρίνονται στο χρηματικό ποσό που μπορείτε να διαθέσετε.

  • Τι να το κάνεις το running? Προτιμότερο να μην τρέχεις, περπατά απλά.

    • Giorgos_Antoniou43

      Χρειάζεται φυσικά το περπάτημα για να φτάσει κάποιος που έχει προβλήματα να μπορεί να τρέξει!

  • Επίσης στα asics να πάρετε ένα νούμερο μεγαλύτερο

  • Να κοψεις το τρέξιμο δοκιμασες ?.............. αστειεύομαι (λογο ιδιας καταστασης) . Skechers δοκίμασε. πολυ βολικά παπουτσια με ποιότητα και καλυτερες τιμες απο πολλα γνωστα brands . στη θεση σου θα κοιτούσα σε trail run Skechers .

  • Ultraboost adidas

  • HOKA.......

    • Anni_Printezi

      Καλησπέρα για πρόβλημα κότσι και στα 2 πόδια τι θα μου προτείνατε.?? Ευχαριστώ πολύ

    • RXLOVER

      Τά Hoka είναι πολύ καλά και πολύς κόσμος έχει δεί πραγματικά αποτελέσματα όσον αφορά στα προβλήματα Με πόνους σέ διάφορα μέρη του σώματος.
      Τώρα, θαύματα Δεν κάνουν.
      Δηλαδή, Αν έχει κάποιος ένα σοβαρό πρόβλημα και χρήζει θεραπείας ή ακόμη και εγχείρισης είναι φυσικό και επόμενο νά μήν δεί τα αποτελέσματα που πιθανόν να περιμένει.
      Από κει και πέρα οι περισσότερες εταιρείες έχουν κλέψει Την τεχνολογία τών εν λόγω παπουτσιών Με αποτέλεσμα νά υπάρχουν αντάξιοι ανταγωνιστές.
      Δεν παύει όμως να είναι ανταγωνιστές καί όχι πρωτοπόροι.
      Επίσης άλλο ένα σοβαρό θέμα που πρέπει να λάβουμε υπόψιν είναι η χρήση τών παπουτσιών.
      Τά θέλουμε για περπάτημα, ελαφρύ τρέξιμο, γρήγορο τρέξιμο, μικρή απόσταση, μεγάλη απόσταση, για άσφαλτο για βουνό και ού το καθ'εξής...
      Εν κατακλείδι, θά πρέπει νά γίνει μια σωστή έρευνα αγοράς και νά ληφθούν όλες οι παράμετροι υπόψη για να επέλθει το επιθυμητό αποτέλεσμα....
      Ελπίζω να βοήθησα...

  • γενικοτερα η φιλοσοφια τησ hoka αν την ψαξεις θα βρείς αυτο που θα σε καλύψει αντε και σε ενα κατάστημα να δοκιμάσεις την φορμα του στο πόδι σου.

  • Καλημέρα... γνώμη του είναι να πάρεις Hoka Glifton 8 η Bondi 8 , έχουν πλούσια σόλα και είναι πολύ μαλακά.

  • Τελικα βρήκα σε προσφορά τα New Balance V12 85 ευρώ ήταν το τελευταίο
    Νούμερο!!Πιστευω να ειναι καλο για την περιπτωση μου..

    • theiconart

      85 ευρώ.....αυτό δεν είναι απλά καλή συμφωνία....εκκλησία έκλεψες αδελφέ.....χαχαχαχα..... ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΑΑΑΑ

    • ANTONIS_CHALKIAS788

      Οντως φιλε! Ήταν το τελευταίο ζευγάρι γενικα Και το τελευταίο νούμερο! Δεν το πίστευα!!

  • Εγώ μετά από επέμβαση ισχύου κ γόνατος με το nimbus 23 είμαι οκ. καλό θα ήταν να δείτε τι ταιριάζει σε σας..κάποια από τα προτεινόμενα παραπάνω εμένα μου προκαλούν πόνο..για αυτό θα δείτε τι ταιριάζει σε σας καλύτερα.

  • Προτείνω να κοιτάξεις στις μάρκες HOKA ή ASICS

  • δωσε όσα λεφτα χρειάζεται για να αγορασεις asics σειρα nimbus,150-200 όσο χρειαστει, τιποτα άλλο, οταν το φορεσεις ειναι το μοναδικο παππουτσι που θα δεις τεραστια διαφορα στην ανεση... και με ευχαριστάς αργοτερα.

  • Έκανα αφαίρεση μηνίσκου πριν 1 μήνα. Βρήκα Hoka Clifton 9 στα 129 €. Πολύ μαλακό βάδισμα.

  • Να μην τρεχεις..

  • Απαγορευεται το running στην περιπτωση σου

  • Nike air max

  • Καλησπέρα,έχω μεγάλη Καμάρα κ ελαφρώς κλίση προς τα έξω,όταν περπατάω, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια αθλητικά για περπάτημα, ορθοστασία κ να μην γλιστράνε.Ευχαριστω.Εως 110 ευρώ.

  • Το sacony ride το τελευταιο Μ
    οντελο

  • Μια απάντηση σε όλους με παρόμοια προβλήματα βρήκαμε την Υγεία μας όλοι SKECHERS και τίποτε άλλο τα έχω δοκιμάσει όλα

  • Asics pulse 14 😉

  • καλησπερα,θα ηθελα μια συμβουλή απο κάποιον που γνωρίζει.θελω να ασχοληθώ με το γρήγορο βάδην ,εχω πλατυποδία και θελω να αγοράσω τα κατάλληλα παπουτσια Nike ,ποια θα μου συμβουλεύατε να αγοράσω; ευχαριστω

  • εγχειρισμενο γονατο χιαστο μηνισκο με κακη απο μενα αποκατασταση
    αγορασα gel nimbus kai gel Kayano
    λογω μικρης καμαρας στο ποδι τα kayano μου καθονται καλυτερα και περπαταω καλυτερα!

  • Δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωση σου, πάντως τα Μerrell sneakers τα φοράς και πετάς, Καλύτερα από αερόσολα Nike που έχω

  • HOKA Clifton 9. Ιδανικά για μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις με εξαιρετική απορρόφηση κραδασμών.

  • Saucony - Hoka

    Ta saucony shift και τα Hoka Clifton.

    Οι 2 αυτες εταιρειες εχουν κ άλλα ωραια παπουτσια, να πας να δοκμασεις να δεις τι καθεται σε σενα καλυτερα

  • Μην αλλάξεις παπουτσι ! Άλλαξε γόνατο καλυτερα!

  • Misuno sky 5 η ASICS nimbus

  • Καλησπέρα προτεινω να πάρετε τα nike 270

  • Το καλύτερο επειδή έχω σπάσει αστράγαλο με 7 βίδες και μια λάμα για μένα που έχω αρκετά παπούτσια κανένα δεν με βολεύει περισσότερο από τα huarache Nike με κλειστά μάτια μακράν καλύτερο από όλα τα παπούτσια και στιλ και άνεση

  • Πάρε hoka και θα με θυμηθείς

  • Πιστευω το pegasus

  • παρε κανενα nike revolution 6

  • Hoka one one χρησιμοποιώ με χρόνια τενοντίτιδα γόνατου και τετρακέφαλου. Ξεχνάς τους κραδασμούς για πάντα. Είναι ένα πολύ ιδιαίτερο παπούτσι όμως θα πρέπει να το δοκιμάσεις πριν το αγορασεις.

  • Nike vomero 14 vomero 16..γύρω στα 120και πιο λίγο αν βρεις έκπτωση...έχει το καλύτερο αφρο nike Air zoom...ίσως το καλύτερο στη τιμή αυτη

  • Σας προτινω τα adidas ultra boost

  • nimbus και παρε λάστιχα για ενδυνάμωση κι ολα τα αλλα που αφορούν υπέρβαρου

  • Δοκίμασε τά HOKA Bondi 7 δεν θα ξαναβάλεις άλλο παπούτσι

  • Asics Novablast 3

  • Καλημερα, τα asics nimbus 23 είναι εξαιρετικά όμως το ύφασμα είναι λίγο ευαίσθητο και μπορεί να σκιστεί, τα novablast είναι ακόμη πιο μαλακά με λιγότερο κραδασμό, είναι σαν να τρέχει κάνεις πάνω σε μαξιλαράκια, νομίζω θα σας ταιριάζει καλύτερα. Ωστόσο απι δική μου εμπειρία με τραυματισμό νομίζω ότι επίσης βασικό εκτός από το καλό παπούτσι είναι να ξεκινήσετε το τρέξιμο με χαμηλές ταχύτητες, και ίσως πιο μεγάλη απόσταση. Οι υψηλές ταχύτητες κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά.

  • Winflo nike

  • Reebok floatride energy 4 δε συγκρίνεται ούτε με παπούτσια 200 ευρώ των υπερτιμημένων εταιρειών

    • Kay_Rayner

      Συμφωνώ

    • johnnybr18

      Πολύ καλό, αλλά υπερβάλεις λίγο. Το καλό με το floatride είναι ότι τα βρίσκεις συχνά μισοτιμής. Κατά τα άλλα σε αυτή την κατηγορία τιμής, το διαχρονικό pegasus είναι αξιόλογο.

    • PAKIS_TELOS

      Και το pegasus είναι καλό .Αλλά σε σχέση ποιότητας -τιμης δεν παίζονται

  • Δεν χρειάζεται τόσο ακριβο

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες