ερωτηση για Running shoes

Καλησπερα σας, θελω να ξανα αρχισω τρεξιμο επειτα απο ενα χρονο περιπου παυσης.
Εχω παρει βαρος, απο 95 κιλα που ημουν τωρα ειμαι 114 αλλα γενικα αθλητικα το εχω εκτος απο ανασες που θελει λιγο να τις ξαναβρω. Πρωτο μου running παππουτσι και το αγαπημενο μου μεχρι τωρα ηταν to NEW BALANCE FRESH FOAM 1080V11, επειτα απο 700 χλμ αφου μου κοπηκαν στο πισω μερος πηρα τα ASICS NOVABLAST 3 που βγηκαν εξαιρετικα. Τωρα που ερχεται η ωρα να ξεκινησω ξανα και εχοντας κανει πελματογραφημα στα intersport μου βρηκε το καταλυροτερο παππουτσι για τα ποδια μου το NEW BALANCE FRESH FOAM X MORE V4 το οποιο βρισκω απιστευτο παππουτσι και εμφανισιακα και γενικα οταν πατας νιωθεις οτι καθεσαι δεν πατας... τρομερη απορροφηση.
Εχοντας σταμπαρει και ΑΛΛΑ μοντελα ακομη οπως SUPERCOMP TRAINER V3 - ADIOS PRIME X 2.0 - HOKA MACH 6 - MIZUNO WAVE REBELLION PRO 2 - UNDER ARMOUR INFINITE ELITE , Θελω μια αποψη απο εσας για οποιον εχει χρησιμοποιησει τα παραπανω παπουτσια. ΕΣΤΙΑΖΩ περισσοτερο στο ποσο μαξιλαρακι εχουν απο κατω και οχι τοσο αν ειναι ελαφρυα αγωνων κλπ. Δηλαδη με λιγα λογια θελω για βραχυπροθεσμη χρηση 3-6 χλμ σε πολυ ηπιο pace 7-9 λεπτα και οσο ανεβαινω να φτασω τους χρονους που εκανα 5-6 λεπτα /χλμ. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΔΩΣΩ ΑΝ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΩΔΗΣ Ή ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ

ΥΓ. Τρεχω στα βασιλικα κτηματα οποτε εχει ασφαλτο τα πρωτα 2 χλμ περιπου απο το σπιτι μου αλλα μετα ξεκιναει ανωμαλος δρομος με λιγο χωμα λιγο ασφαλτο και γενικα στροφες οποτε για αυτο δεν επιλεγω και Nike διοτι το midsole της ειναι για τα πανηγυρια βασικα δεν υπαρχει καν αν πατησεις μια πετρα εχει γυρισει το ποδι χθες αλλιως δεν θα επαιρνα κατι λιγοτερο απο τα alpha fly 3 διοτι θεωρω την zoom x οτι καλυτερο εχει φτιαξει ανθρωπος σε σολα

2 Απαντήσεις

  • Όλα αυτά ειναι σούπερ παπούτσια. Βρες τι σου ταιριάζει. Μην ψάχνεις να συγκινηθείς από μια καλογραμμένη προτροπή κάποιου όπως εγώ που θα μπει στην διαδικασία να σ απαντήσει. Έχει να κάνει με το πόδι. Εγώ πρόσφατα απογοητεύτηκα από Novablast, ενώ άλλοι ορκίζονται. Εγώ πάλι ορκίζομαι για ultraboost + nb hierro.

    • Andreas Glen

      σε ευχαριστω για την απαντηση σου αδελφε! και εγω ειναι η αληθεια οτι το novablast δεν με τρελανε. Τελικα πηρα το new balance fresh foam x more v4 ειναι τρομερο παππουτσι για daily run αλλα δεν εχει καθολου energy return το επομενο που θα παρω γιατι μονο που το βλεπωτρελαινομαι ειναι το alpha fly 3 ξερω οτι δεν ειναι τοσο durable οπως ολα τα akriba nike. Εχω φορεσει air zoom tempo next % και το μονο που με ξενερωνε ηταν οτι το mid sole βασικα δεν υπηρχε και γυρναγε το ποδι χαβαλε ενω στο alpha fly 3 to φτιαξανε, επισης πιστευω οτι καλυτερη σολα απο την zoom x δεν νομιζω να εχω δοκιμασει ποτε μου

  • Asics Gel Nimbus 26 και Novablast 4 είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε παπούτσι φέτος, δεν θα βρεις θέμα.

    • Andreas Glen

      ημουν ετοιμος να παρω το 26αρι κορυφη. το novablast me xalase kai san design alla kai to 3ari den moy arese katholoy. επομενη αγορα alpha fly 3 επιτελους περνουμε wide outsole ειδικα στο mid sole απο την nike σαν το zoom fly 5 αυτο σημαινει οτι γινεται πιο hybrid το παππουτσι και μπορει να φορεθει και σε λιγο ανωμαλο εδαφος χωρις να φοβασαι οτι θα γυρισει το ποδι στην πρωτη στροφη ή σε ενα χαλικακι...

    • Orang_Hutan

      Φίλε μου, αν θες για ανώμαλο έδαφος υπάρχουν πάρα πολύ καλά παπούτσια όπως το Speedgoat 5 της Hoka, το Mafate Speed 4 και το Pelegrine 14 της Saucony. Δεν υπάρχει λόγος να πετάξεις 300 ευρώ για ένα ζευγάρι παπούτσια που θα το χρησιμοποιείς μόνο για 6 χιλιόμετρα την ημέρα και εφόσον δεν είσαι επαγγελματίας δρομέας. Υπάρχουν πολύ φθηνότερες επιλογές που κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά άνετα. Τώρα, αν σου αρέσουν πολύ τα Nike υπάρχει και το trail 4 που είναι πολύ καλό...

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες