Κινητά Τηλέφωνα

Ερωτήσεις στην κατηγορία Κινητά Τηλέφωνα (448)

Κάνε μια ερώτηση

Χαίρετε! Ποιά μάρκα κινητού βάση εμπειρίας - χρήσης σας έχει το περισσότερο bloatware και ποιά το λιγότερο; Στην κατηγορία έως 300 ευρώ.

Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες.
Θα ήθελα να απευθύνω μία ανοιχτή ερώτηση στην οποία να απαντήσουν, όσοι διαθέτουν τις συγκεκριμένες μάρκες κινητών, ώστε να προκύψει ένα αντικειμενικότερο συμπέρασμα.
Ποιά μάρκα κινητού βάση εμπειρίας - χρήσης σας έχει το περισσότερο bloatware και ποιά το λιγότερο; -Samsung
-Realme
-Xiaomi
-Motorolla
-Huawei
-Oneplus
-Oppo
-Vivo
-TCL
-HtC
-Cubot κλπ Oukitel και λοιπά κινέζικα

13 Απαντήσεις

  • καλησπερα,τα κινητα της google ειναι ασυναγωνιστα.εχουν μια ελαφρως τροποποιημενη εκδοση του android (pixel experience) παρολαυτα θα δεις πως δεν διαφερει παρα λιγο απο το stock,καθως υπαρχουν μερικες προσθηκες της google(οπως το να εντοπιζει το κινητό τι τραγουδι παιζει στο background και να στο αναφερει στην οθονη,ακομη και αν βρισκεσαι εκτος συνδεσης.κατα τη γνωμη μου η καλυτερη επιλογη μεχρι 300 ευρω ειναι η ολιγον παλια ναυαρχιδα pixel 3xl,ταχυτατο,οθοναρα,τρομερη καμερα που "ρεζιλευει" κινητα της κατηγοριας,αν και κατα τη γνωμη μου το καλυτερο value for money κινητο αυτη τη στιγμη ειναι το pixel 6a.βεβαια ειναι στα 360-370,ομως για αυτα τα χρηματα παιρνεις μεγαλη μπαταρια,πολυ καλη οθονη,επιδοσεις που συναγωνιζονται iphone 13-samsung galaxy s22,καμερα διπλη συγκρισιμη με τα προαναφερομενα εαν οχι καλύτερη. συγγνωμη για το πολυ μεγαλο κειμενο,ελπιζω να βοηθησα καπως🫡

    • tzimpoch

      Όντως ισχύουν όσα λες... αλλά τα κινητά της Google έχουν κλειδωμένο το 5G εντός Ελλάδος.

    • era888

      δυστυχώς ναι,παρολαυτα δεν νομιζω να ειναι μεγαλο θεμα για πολλους,ο περισσοτερος κοσμος(εαν οχι ολος) πιστευω δεν θα εχει θεμα με το 4g+ καθως οι ταχύτητες ειναι γυρω στα 100mbps

  • Από αυτά που είχα - έχω :

    Xiaomi και Samsung , τα χειρότερα από θέμα εφαρμογών που δεν διαγράφονται.

    Nokia , TCL , Sony , Huawei , με διάφορα το ποιο "καθαρό" λογισμικό.

    Δεν έτυχε να έχω μέχρι τώρα smartphones των υπολοίπων , οπότε δεν γνωρίζω.

    • kostaskostas61

      Υπάρχουν προγράμματα που τά διαγράφεις ακίνδυνα.

  • Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση απ' αυτές που κάποια στιγμή θα έπρεπε να γίνει κάποια έρευνα. Απ' τα κινητά που έχουν περάσει από την οικογένεια και φίλους, καθαρά υποκειμενικά και ίσως εξαρτάται από την χρονολογία , την έκδοση, το μοντέλο και πολλά άλλα, οι εμπειρίες ήταν:
    Samsung, πολλά μοντέλα, όλα απαράδεκτα σε bloatware.
    Meizu, Vivo, υπερφορτωμένα σε βαθμό..... OneUi Samsung.
    Xiaomi, Honor, TCL, Alcatel, LG, OnePlus , Realme, Oppo, Huawei(παλιό) κάπως καλύτερα.
    Nokia, Sony, Motorola Edge, αρκετά καλύτερα.
    Το Google pixel ίσως το καλύτερο.
    Υποκειμενική εμπειρία, με διαφορετικών ετών μοντέλα.

    • IMPROVER

      συμφωνώ για XIAOMI RedMi note σειρές που έχω δουλέψει είναι μια χαρά. τις προάλλες έβγαλα το YouTube για να βάλω το άλλο χωρίς διαφημ... ξέρετε

  • Realme δεν έχει καθόλου. Έρχεται με καθαρό android και δεν έχει καμία μα καμία επιπλέον εφαρμογή. Τα Motorola επίσης. Και ένα Tcl που είχα άδειο ήταν.

    • Athanasia_Klousakou

      Προτείνετε Realme ή Samsung; είμαι στην αναζήτηση κινητού

    • ior_ant

      Στην real me με λιγότερα χρήματα θα πάρετε κάτι περισσότερο. Στη samsung θα χρειαστεί να ξοδέψετε περισσότερα χρήματα.Αρκει να συγκρίνετε όμοια πράγματα. Στα οικονομικά μοντέλα η real me δεν παίζεται. Το realme 11 pro 5G 8/128 στα 240€ περίπου είναι μια πάρα πάρα πολύ καλή πρόταση .Με λιγότερα χρήματα 170€ περίπου 4g μπορείτε να πάρετε το C67 8/256.

    • IMPROVER

      παιδιά είχα πάρει 1 φορά κινητό RealMe μια χαρά αλλά με βόλεψε περισσότερο το XIAOMI. ομως από το να τα σκάσετε για SAMSUNG και οθόνη AMOLED σε τόσες λίγες ίντσες δεν νομίζω να αξίζει. εκτός αν τα έχετε τα λεφτά και σας ικανοποιεί σε κάποια σημεία η κορεάτικη SAM-SUNG που σημαίνει 3 αστέρια

  • realme

  • Καλησπέρα 1 Huawei αλλά δεν θα έχεις το play store δύο άμα σε ενδιαφέρει play store από τις αναγραφόμενες μάρκες πρώτα Motorola η Samsung και μετά oneplus ελπίζω να βοήθησα κοίτα αν θέλεις και το Motorola g32 είναι οικονομικό και πολύ καλό το πείρε μια φίλη μου και το συγκρίνω με το honoy70 που έχω στα μισά λεφτά το άλλο και μου φαίνεται αρκετά καλύτερο σε πολλά ελπίζω να βοήθησα επίσης δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά κάποιους τους ενδιαφέρει το motola έχει και ράδιο και παίζει και χωρίς ακουστικά ελπίζω να βοήθησα

    • George_Zapantiotis748

      Είχα το motorolla e7 και λύγισε στα 2! Έπειτα από ένα 6μηνο!!!?,άνευ κακής χρήσεως,κοίτα καλύτερα,realme,samsung,huawei και iphone αν μπορεις

    • adis1981

      δες το sar τησ motorola

  • Motorola, google pixel, κάποια Nokia ξέρω οτι έχουν stock android

    • n_koutsiou

      Και Sony!

    • IMPROVER

      αυτό που μας χαλάει στα SONY είναι ότι δεν τα χει δουλέψει τόσο τα κινητά της όπως πχ τηλεοράσεις, ηχεία, παιχνιδομηχανές. εκεί με τα 1000 σε sony! για κινητό δεν το συνιστώ

  • Tcl έχω.αρκετα "καθαρό" λειτουργικό

    • IMPROVER

      σωστό! αλλά καλύτερα πάρτε TCL android τηλεοράσεις είναι κορυφή. κινητά δεν λένε και πολλά σε δυνατότητες και λογισμικό γενικώς

    • Spiros_Tsangarakis

      Τόσα χρόνια που τα έχω δουλεύουν απροβληματιστα.δεν έχω κανένα απολυτως παραπονο

  • Η συζήτηση έχει κάποια παραδοχή ότι μπορεί κανείς να αφαιρέσει αυτοματισμούς του συστήματος (που χαρακτηρίζονται εδώ συνοπτικά bloatware δηλαδή κακό διότι μπορεί οι αυτοματισμοί να έχουν και διαφήμιση πχ) χωρίς να ξέρει πως να δουλέψει το κινητό χωρίς αυτούς. Η παραδοχή αυτή είναι υπερβολική. Για να βγάλεις το bloatware πρέπει να ξέρεις πως να δουλέψεις το κινητό χωρίς αυτό. Είναι λοιπόν θέμα κυρίως software αυτό (το bloatware ΕΙΝΑΙ software) και όχι hardware και άρα η πακετοποίηση δεν έχει έννοια. Αν κανείς θέλει κινητό χωρίς καθόλου google (και όχι με το "λιγότερο" Bloatware" αλλά με μηδέν) πρέπει να αλλάξει λειτουργικό σύστημα δηλαδή όλο το software. Κυκλοφορούν τρία τέσσερα τέτοια λειτουργικά και ένα παράδειγμα είναι εδώ https://e.foundation/e-os/ αλλά και μεγάλων εταιρειών με κακές σχέσεις με google. Άρα μην τρελαινόμαστε με φαντασίες "ο παπούς μου ο καβαλάρης που δεν είχε άλογο" ή πιο άλογο δεν έχει χαζό καβαλάρη αλλά να δούμε τι προσφέρει η τεχνολογία με ακριβή μέτρα και σταθμά και να αποφασίσουμε τι δεδομένα βάζουμε στο διαδίκτυο και αν αυτό είναι λογικό (δεν είναι).
    Θέλει λογική μυαλό γνώσεις software κλπ. Τα υπόλοιπα δεν βοηθάνε τόσο αλλά και κάθε προσπάθεια ακόμη και με μη ελεγμένες παραδοχές είναι αξιόλογη και επαινετέα. Να σημειώσω ότι είναι αυθαίρετη η παραδοχή ότι το Bloatware είναι θέμα εταιρείας σε σχέση με την λίστα παραπάνω. Δεν πυροβολά κανείς τα πόδια του. Απλά μπορεί με λίγη δόση χιούμορ κάποιος έλληνας να είναι δημοφιλής στην Αμερική ή στην Κίνα ή στην Κορέα ή στην Ευρώπη. Ή πουθενά με λίγο software.
    O ανταγωνισμός μετατίθεται στο είδος του "κλειστού" "bloatware-like" λειτουργικού συστήματος του καθένα.

    • IMPROVER

      σωστή φιλοσόφηση. η αλήθεια πάντοτε είναι κάπου στη μέση. για κάποιον που ξέρει τι ΑΡΡ να φορτώσει για να κάνει αυτά που θέλει τότε σίγουρα προτιμάει "γυμνό"

  • Για εμένα προσωπικά :

    Xiaomi,cubot,oneplus έχουν το λιγότερο και Samsung,realme,huawei έχουν το περισσότερο

    • ior_ant

      Realme?

    • ior_ant

      Peter μάλλον δεν έχεις ιδέα τι είναι το bloatwear.

    • peter3425

      ξερω τι ειναι απλα δεν εχω στην κατοχη μου oneplus cubot και realme κινητα και κανω την υποθεση απο αυτα που γνωριζω

  • Xiaomi και Realme,Cubot. αντιστοιχα

    • IMPROVER

      XIAOMI RedMi note στις τελευταίες MIUΙ & ANDROID versions με χαρά μου διαπίστωσα ότι μπορώ να διαγράψω πχ YouTube που παλιότερα δεν μπορούσα παρά μόνο με ROOT & κολπάκια

  • Poco x6

  • Τι είναι bloatware? Εγώ έχω LG , είχα Samsung και Sony (πολύ παλιά μοντέλα όμως)

    • ior_ant

      Είναι προγράμματα και εφαρμογές προεγκατεστημένα στο κινητό που δεν μπορείς να τα αφαιρέσεις ή αν τα αφαιρέσεις δεν λειτουργεί σωστά το κινητό.

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες