Έχω μινησκο στο γόνατο. Πιο έλαιο να αγοράσω η κάτι άλλο για να θεραπευτω;

8 Απαντήσεις

  • δεν θα θεραπεύσεις τον μηνίσκο σου με cbd...

  • Καταρχήν θα θεραπευτείς μόνο με χειρουργική επέμβαση από γιατρό ή φυσικοθεραπεία και άσκηση. Όλα τα άλλα είναι απλά προσωρινά παυσίπονα.
    Γενικά μακριά από έλαια που τα ψεκάζεις ή παίρνεις σταγόνες, έχω παρόμοιο και λίγο χειρότερο πρόβλημα και ότι δοκίμασα από προϊόντα κάνναβης μέχρι τώρα δεν έκαναν απολύτως καμμία διαφορά, ούτε όταν δοκίμασα και τριπλή και πενταπλή δόση στο τέλος.
    Από αλοιφές δεν έχω άποψη, δεν δοκίμασα ποτέ καθώς μετά την φόλα με τα χαμένα λεφτά στα προηγούμενα δεν ήμουν διατεθειμένος να δώσω και άλλα λεφτά σε τέτοια προϊόντα.
    Η μεγαλύτερη ανακούφιση μέχρι τώρα πάντως προήλθε από τα κλασικά παυσίπονα χαπάκια (αν δεν σε πιάνουν τα ντεπόν, πες στον γιατρό σου να σου γράψει κάτι πιο δυνατό όπως Lonarid ή Zaldiar) και αντιφλεγμονώδη όπως το Erkes ή voltaren σε χάπι.

    • Argiro_Sel

      Δεν πιστεύεις το cbd oil σαν ανακουφιστικο αλλά προτείνεις άφοβα το lonarid που ναι μεν ανακουφίζει αλλα δημιουργεί αλλες ζημιές!!! άστο καλύτερα γενικά προσπάθησε να μην δίνεις συμβουλές και κυρίως ιατρικές ας πάει ο καθένας στον ειδικό που θέλει και ας ακολουθήσει και αυτο που θέλει!!

    • PanagiotisDr.

      Φίλε μου το Lonarid δεν κυκλοφορεί ελεύθερα όπως π.χ. το depon και η ασπιρίνη, αλλά συνταγογραφείται απο γιατρό και περιέχει αναλυτικές οδηγίες, κανένας νορμάλ φαρμακοποιός δεν θα στο δώσει χωρίς συνταγή γιατρού, και όσο και αν διαφωνείς, απο προσωπική εμπειρία έχω να πώ ότι κάνει κατά πολύ καλύτερη δουλειά από τα προϊόντα κάνναβης που κυκλοφορούν στο εμπόριο...

    • Manos_Theologou

      Υπαρχει και το Tramal, το Lonarid ειναι στον πινακα Γ, στις αυστηρα ελεγχομενες ουσιες, ενω το Tramal/Zaldiar ειναι στον πινακα Δ, οπως τα ηρεμιστικα, απαιτειται αυστηρα συνταγη αλλα του πινακα Γ συνταγογραφουνται πιο ευκολα. Δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις καποιο απο αυτα τα φαρμακα χωρις συνταγη, αυτο μονο στο μεξικο γινεται. Ο μονος τροπος για να τα παρεις χωρις συνταγη ειναι...ληστεια σε φαρμακειο λολ.

      Ακομα και αδελφικος κολλητος να ειναι ο φαρμακοποιος σου, δεν προκειται να στο δωσει σε καμια μα καμια περιπτωση χωρις την ειδικη συνταγη, γιατι κινδυνευει με φυλακιση ή αυστηρες κυρωσεις.

      Επειδη και γω επαιρνα οπιοειδη απο τον ορθοπεδικο μου για βλαβη στο γονατο, ειναι πολυ εθιστικα, ειδικα αν προυπαρχει προβλημα ψυχικης υγειας και ιδιαιτερα καταθλιψη, το τονιζω, και αγχος. Πηρα οπιοειδη για το γονατο, και ξαφνικα ανακαλυψα οτι εφυγε το μαυρο συννεφο της καταθλιψης και ξανα ειχα ορεξη να κανω πραγματα! Και τωρα ειμαι εξαρτημενος για τα καλα, με στερητικα συχνα αν τελειωσω την συνταγη πριν την επομενη (που ειναι για τον επομενη μηνα). Καλυτερα χειρουργειο, τεχνικη RICE, ξεκουραση του ποδιου, ενεσεις κορτιζονης, μεινετε μακρια απο τα οπιοειδη, θα παρουν τον ελεγχο της ζωης σας εκει που δεν θα το καταλαβετε, και η πρωτη προτεραιοτητα σας πλεον θα ειναι τα οπιοειδη/οπιουχα και σε δευτερη μοιρα το φαι. Τα ζησα και τα ξερω. Ειναι εφιαλτης. Καλυτερα να μην τα ειχα αρχισει ποτε.

    • Manos_Theologou

      *Edit : Του πινακα Δ συνταγογραφουνται πιο ευκολα (τα εγραψα αναποδα) Του πινακα Γ ειναι πολυ δυσκολο ειδικα αν δεν εχεις γνωστο ιατρο ή τελος παντων "ο γιατρος σου", εκτος αν βγαινετε απο κανα σοβαρο χειρουργειο.

    • di dion

      Ακραία παραπληροφόρηση ότι το cbd oil είναι οπιοειδές! Δεν μπορώ βέβαια να ξέρω τι οπιοειδή (;) «έσπρωχνε» ο ορθοπεδικός στον κύριο, δεδομένου μάλιστα ότι είναι απαγορευμένα σε βαθμό που και οι καρκινοπαθείς να ταλαιπωρούνται για να αποκτήσουν πρόσβαση στο μοναδικό εγκεκριμένο σκεύασμα με THC που κυκλοφορεί στη χώρα μας. Εκείνο που ξέρω είναι ότι αφού με τα χίλια ζόρια απέκτησα πρόσβαση στην πληροφόρηση για τη χρήση και τις ιδιότητες του cbd , μετά από πολύ διάβασμα στο διαδίκτυο και εν τέλει μετά από επίσκεψη στον μοναδικό γιατρό που κατάφερα να μάθω ότι είναι γνώστης του θεραπευτικού βοτάνου το χρησιμοποιώ εδώ και 6 χρόνια με άριστα αποτελέσματα στο γλαύκωμα και στην ψωρίαση. Με κανένα στερητικό όταν το στερούμαι για οικονομικούς λόγους αλλά και χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα σε ένα σωρό ορθοπεδικά που με έχουν ταλαιπωρήσει σε αυτό το διάστημα.

    • Manos_Theologou

      Που γραφει ακριβως οτι το CBD ειναι οπιοειδες? Μαλλον μπερδευτηκες, ξαναδιαβασε. ? Τιποτα πανω στην καναβη ή καναβουρια δεν εχει καμια σχεση με το οπιοειδες συστημα. Ακομα και τα ψυχοδραστικα κανναβινοειδη οπως THC, HHC, THCP και ολα τα παραγωγα τους, οσον αφορα την διαθεση/ευφορια κτλ εχουν να κανουν με την απελευθερωση ντοπαμινης, και οχι την απελευθερωση ενδορφινων (αυτο το κανει το αλκοολ). Συμπερασμα : Οτιδηποτε εχει να κανει με την κανναβη, δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα οπιοειδη.

  • Δεν είδα κάτι στην οστεοαρθρίτιδα της μητέρας μου με SAMe.
    Το παρακάτω λένε μερικές μελέτες ότι είναι φάρμακο σε μερικές αρθρίτιδες και θα το δοκιμάσω: Cetyl Myristoleate
    Δεν πρέπει μαζί με καφέδες να το παίρνεις και πάντα να το παίρνεις με άδειο στομάχι.
    Μετά πάμε σε NEM. Natural Egg Membrain. Φυσική πηγή συστατικών όπως θειική χονδροϊτίνη, κολλαγόνο και υαλουρονικό οξύ.
    Τσάι cat's claw (uncaria).
    Δεν είδα κάτι με το σύμφυτο.
    Ο χόνδρος θέλει μήνες να ξαναφτιαχθεί.

  • Ακραία παραπληροφόρηση ότι το cbd oil είναι οπιοειδές! Δεν μπορώ βέβαια να ξέρω τι οπιοειδή (;) «έσπρωχνε» ο ορθοπεδικός στον κύριο, δεδομένου μάλιστα ότι είναι απαγορευμένα σε βαθμό που και οι καρκινοπαθείς να ταλαιπωρούνται για να αποκτήσουν πρόσβαση στο μοναδικό εγκεκριμένο σκεύασμα με THC που κυκλοφορεί στη χώρα μας. Εκείνο που ξέρω είναι ότι αφού με τα χίλια ζόρια απέκτησα πρόσβαση στην πληροφόρηση για τη χρήση και τις ιδιότητες του cbd , μετά από πολύ διάβασμα στο διαδίκτυο και εν τέλει μετά από επίσκεψη στον μοναδικό γιατρό που κατάφερα να μάθω ότι είναι γνώστης του θεραπευτικού βοτάνου το χρησιμοποιώ εδώ και 6 χρόνια με άριστα αποτελέσματα στο γλαύκωμα και στην ψωρίαση. Με κανένα στερητικό όταν το στερούμαι για οικονομικούς λόγους αλλά και χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα σε ένα σωρό ορθοπεδικά που με έχουν ταλαιπωρήσει σε αυτό το διάστημα.

    • Manos_Theologou

      Που γραφει ακριβως οτι το CBD ειναι οπιοειδες? Μαλλον μπερδευτηκες, ξαναδιαβασε. ? Τιποτα πανω στην καναβη ή καναβουρια δεν εχει καμια σχεση με το οπιοειδες συστημα. Ακομα και τα ψυχοδραστικα κανναβινοειδη οπως THC, HHC, THCP και ολα τα παραγωγα τους, οσον αφορα την διαθεση/ευφορια κτλ εχουν να κανουν με την απελευθερωση ντοπαμινης, και οχι την απελευθερωση ενδορφινων (αυτο το κανει το αλκοολ). Συμπερασμα : Οτιδηποτε εχει να κανει με την κανναβη, δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα οπιοειδη.

  • Κι εγώ δοκίμασα προϊόντα κάνναβης σε ορθοπεδικά προβλήματα χωρίς αποτέλεσμα. Λένε η απαγορευμένη με THC μόνο έχει δυνατή παυσίπονη και αντιφλεγμονώδη δράση. Δοκίμασε κάψουλες με MSM, χονδροιτίνη και γλυκοζαμίνη μαζί, για τουλάχιστον έξι μήνες για να δεις τα πρώτα αποτελέσματα. Μετά υπάρχει το cold laser, PEMF κά.

    • Manos_Theologou

      Οτιδηποτε ενεργοποιει τους υποδοχεις CB1->δυνατη παυσιπονη και ψυχοδραστικη ιδιοτητα (THC, HHC κτλ) και οχι τους υποδοχεις CB2-> δεν ειναι ψυχοδραστικο (CBD).

  • Lonarid N,και περιμένεις γενικά . φυσιοθεραπεία και μπάνια όσο το περισσότερο, καλή ανάρρωση!

  • Δες και τις σταγόνες της Bienor 15% σε πολύ καλή τιμή.

  • Τα προϊόντα CBD που μπορούν να σε ανακουφίσουν από τον πόνο μπορείς να τα βρεις εδώ. Αυτά λειτουργούν επικουρικά και όχι ως θεραπεία, οπότε το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς κάποιο γιατρό για να σε κατευθύνει σύμφωνα με την έκταση του προβλήματος σου.