Βραστήρες

Ερωτήσεις στην κατηγορία Βραστήρες (6)

Κάνε μια ερώτηση

Ψάχνω για βραστήρα που να καθαρίζεται εύκολα από τα άλατα και να μη ξεφεύγει πάνω από 30 ευρώ. Ποιον μου προτείνετε ?

8 Απαντήσεις

  • Καλή χρονιά! Και για να σας την κάνω και πιο ξένοιαστη.. 1 κ.γλ. ξινό (λεμόντουζο όπως το έλεγε η γιαγιά μου) διαλυμένο σε 2 φλυτζάνια νερό μέσα στο βραστήρα ή τσαγιέρα ή καφετιέρα φίλτρου ή espresso και εξαφανίζει ως δια μαγείας τα άλατα με τον πιο φυσικό τρόπο.

  • Γενικά η εμφάνιση των αλάτων έχει να κάνει με τη χρήση που κάνουμε στο βραστήρα και πόσο συχνά τον καθαρίζουμε. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος βραστήρας που να "μαζεύει" λιγότερα άλατα από κατασκευής του, αλλά εξαρτάται από τα παραπάνω που ανέφερα.
    Εγώ μία φορά το μήνα τον καθαρίζω με το κλασικό "ματζούνι" νερό και ξύδι, το γεμίζω μεχρι τη μέση σχεδόν σε ισόποσες ποσότητες νερού και ξυδιού, το αφήνω να δράσει για μερικά λεπτά και στη συνέχεια τον αδειάζω και βράζω σκέτο νερό αρκετές φορές μέχρι να φύγει η μυρωδιά από το ξύδι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βούρτσα για καλύτερα αποτελέσματα. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι κάθε φορά που τον χρησιμοποιείς και περισσεύει νερό, να το αδειάζεις πάντα και να μην το αφήνεις μέχρι την επόμενη φορά, γιατί εκεί είναι που δημιουργούνται τα περισσότερα άλατα.
    Τώρα για το budget των 30 ευρώ έχεις πολλές επιλογές, αναλόγως και τη χωρητικότητα που χρειάζεσαι, το design ή επιπλέον δυνατότητες που θέλεις να έχει.

  • Αν αφήνετε μια μικρή ποσότητα νερού, αρκετή για να καλύπτει όλη την επιφάνεια της θερμαινομενης επιφανείας ,μέσα στον βραστήρα μετά από κάθε βρασμό και πριν τον επόμενο βρασμό το πετάτε, θα μαζεύονται από καθόλου έως ελάχιστα άλατα στον βραστήρα. Τα άλατα μαζεύονται επειδή αδειάζοντας τελείως τον βραστήρα, το ελάχιστο νερό που μένει εξατμίζεται με αποτέλεσμα να παραμένουν τα άλατα που περιέχει το νερό σε στέρεη μορφή. Αφήνοντας λίγο νερό τα άλατα παραμένουν στο νερό και έτσι δεν συσσωρεύονται στη βάση. Με αυτή την τακτική κάνω αφαλάτωση με νερό και ξύδι δυο φορές το χρόνο.

  • Θα βάλεις 3 μικρά βοτσαλάκια απ'την παραλία μέσα στον βραστήρα και το 90% των αλάτων θα φύγει. Παλιό κόλπο.. 👍🏻

  • Να βαλεις φιλτραρισμενο νερό..πρωτον ή δευτερον να παρεις φιλτρο νερου...τριτον δεν υπαρχει βραστηρας που να "μαζεύει" λιγότερα άλατα από κατασκευής του. Κοιτα για βταστηρα με επιλογη θερμοκρασιας https://www.skroutz.gr/s/25041460/Rohnson-R-7660-%CE%92%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82-1-7lt-2200W-Inox.html

  • Όποιον βραστηρα και να πάρεις το ίδιο είναι το θέμα είναι στο νερο

  • Καλημέρα. Τελικά πού καταλήξατε; Κι εγώ τώρα που κοιτάζω, διαβάζω σχόλια ότι από θέμα υλικού προτιμότερο είναι το ατσάλι (πιο ανθεκτικό και δυνατό ,αλλά και πιο βαρύ όταν γεμίζει νερό) και συγκεκριμένα ο ανοξείδωτος χάλυβας για να μην επηρεάζεται η ποιότητα του νερού όταν αυτό θερμαίνεται (όπως συμβαίνει με το πλαστικό), όσο για τον γυάλινο βραστήρα, το γυαλί είναι πολύ εύθραυστο και με την πάροδο του χρόνου, εντονότερα είναι τα ίχνη αλάτων πάνω του. Λευκό ξύδι, σόδα, ζεστό νερό σε κάθε περίπτωση για τα άλατα και καλό στέγνωμα.

    • okafestisxaras

      Με λευκό ξύδι εξαφανίζεται τα άλατα.

  • 1700 λίτρων με 2200 βατ

    Τ

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες