Για ποιον λόγο αναφέρουν μέγιστη διάσταση οθόνης; Τα μόνα που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν είναι το μέγιστο βάρος και το VESA, έχω καταλάβει κάτι λάθος;

3 Απαντήσεις

  • Όχι απλώς ενδιαφέρει η διάσταση αλλά είναι και η πλέον σημαντική ίσως παράμετρος, καθώς όσο μεγαλύτερη η οριζόντια διάσταση της οθόνης οι δυνάμεις που ασκούνται στο κεντρικό σημείο στήριξης του βραχίονα της βάσης σε περίπτωση καθέτου ταλάντωσης γίνονται εκθετικά μεγαλύτερες και θα μπορούσαν εύκολα να ρίξουν την βάση ή να σπάσουν το σημείο στήριξης.

  • Αυτοί στις περιγραφές γράφουν για μέχρι διάσταση πρέπει να βάλεις επάνω.Είναι όμως έτσι;
    Για πάμε λοιπόν να δούμε όλοι μαζί τι ακριβώς γίνεται γιατί θα τρελαθώ κάποια στιγμή.

    Η βάση έχει διάσταση τηλεόρασης ας πούμε έως 55 με 40 κιλά και βάλεις επάνω 32 του 2001 με 26 κιλά γέρνει αν την έχεις με βραχίονα και ανοιχτή ενώ κλειστή δεν γέρνει.Ενω αν έχεις βάση για οθόνη 32 μέχρι 40 κιλά που μπορεί να σε δώσει και βάλεις 43 τηλεόραση 6 κιλών όπως έχω επάνω χρόνια τώρα δεν έχει θέμα.
    Ένα παράξενο πράγμα στην 55 μια χαρά είναι ενώ στην 32 με διπλάσια κιλά και κάτω από το μέγιστο που δίνει η βάση γέρνει.Ψαξε να βρεις άκρη ύστερα...

    Εγώ που γνωρίζω στα 51 μου και δουλεύω προποτζιδικο που είμαστε με 30φευγα βάσεις είναι ότι όταν λέει 50 κιλά βάζεις 15-20 κιλά κάτω για να μην πέσει η γείρει και δεν γίνεται περισσότερο.
    Για μένα χωρίς βραχίονα (σταθερές) είναι οι καλύτερες που μπορεί να αντέξει όσο μεγαλύτερη είναι η διάσταση αρκεί η vesa να σε δίνει δυνατότητα για να βιδώσεις στον τοίχο έξτρα βίδες πέρα από vesa 100χ100-200χ200 και πέρα από τα κιλά που όπως είπαμε πρέπει να είναι 15-20 κάτω και φυσικά έχει να κάνει ανάλογα και με τον τύπο τους επειδή δεν το ανέφερα πριν.
    Είναι περίπλοκο όλο αυτό και μόνο με δοκιμές βρίσκεις άκρη.Αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω.

  • Ναι μας ενδιαφέρουν το μέγιστο βάρος και το vesa - μόνο στις διπλές (και πάνω) βάσεις μας ενδιαφέρει η διάσταση, για να ξέρουμε αν χωράνε ταυτόχρονα.

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες