Κάρτες Ήχου

Ερωτήσεις στην κατηγορία Κάρτες Ήχου (5)

Κάνε μια ερώτηση

Κάρτα ήχου και ακουστικά

αν έχω κάρτα ήχου 7.1 θα έχω ανάλογο ήχο σε απλά ακουστικά ή πρέπει να έχω και ακουστικά 7.1

3 Απαντήσεις

  • Θα πρέπει να έχεις ακουστικά 7.1 διαφορετικά θα είναι σαν να μην χρησιμοποιείς την κάρτα ήχου!

    • Αlexander

      Δεν υπάρχουν ακουστικά 7.1. Όλα τα ακουστικά είναι 2.0 (Left and Right Channel).

      Όλες οι αναγραφές 7.1 σε headsets αναφέρονται στο virtual surround feel που σου προσφέρουν τα ακουστικά με τα προγράμματα τους. Το 7.1 στα ακουστικά είναι καθαρά εφέ και όχι όπως το κανονικό 7.1 σε ένα 7.1 sound system.

      Ακόμη και απλά ακουστικά θα σου προσφέρουν αυτή την αίσθηση του 7.1 surround. Ψαξε για ένα καλό ζευγάρι ακουστικών (πχ Sennheiser HD 560S) αν θες κάτι καλύτερο σε ήχο

  • Οπως λεει και ο φιλος παρακατω (ΔΕΝ) υπαρχουν ακουστικα 7.1 εκτος απο καποια μοντελα που υποστηριζουν true 7.1 τα οποια ειναι 4.1 στην πραγματικοτητα και δεν εχουν και σωστο ηχο, ολο αυτο γιατι το 7.1 ειναι software based marketing τιτλος. Απλα επενδυστε σε καλα ακουστικα επωνυμα ή Ακριβα επωνυμα.

  • Μπορείς μέσω προγραμμάτων να έχεις ψηφιακό 7.1 ήχο που θα δίνει την εντύπωση ότι έχεις 7.1 ακόμα και με στερεό ακουστικά. Πχ Dolby Atmos στον υπολογιστή με stereo ακουστικά ακούς τα πάντα α.