Κάρτες Γραφικών

Ερωτήσεις στην κατηγορία Κάρτες Γραφικών (217)

Κάνε μια ερώτηση

Μπορει καποιος να μου προτεινει μερικες καλες GPUs για video editing αλλα και για gaming που να ειναι compatible με τα παρακατω;;;

CPU: AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz
Motherboard: MSI MPG B550 Gaming Plus Motherboard ATX με AMD AM4 Socket
RAM: G.Skill Trident Z RBG 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχυτητα 4000 για Desktop
Δισκοι: Samsung 970 Evo Plus SSD 1000GB M.2 NVMe PCI Express 3.0 Western Digital Blue 2000GB HDD Σκληρος Δισκος 3.5" SATA III
Τροφοδοτικο: Βe Quiet System Power 10 850W
Κουτι: Kolink Observatory HF Glass ARGB Gaming

1 Απάντηση

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Ευχαριστώ! Μήπως όμως γνωρίζεις αν υπάρχει κάποια λίγο πιο οικονομική;;;

    • triplex_gr
    • triplex_gr

      Η 1η που σ'εβαλα ειναι πολυ ανωτερη και θα αργησεις να αλλαξεις ξανα καρτα σε σχεση με την 2η , μονο σε cpu θα χρειαστεις καποιο πιο δυνατο καποια στιγμη στην πορεια π.χ 5700x , 5800x ή και 3D kai 5900x οσο σε πιο φθηνη πας τοσο πιο γρηγορα θα χρειαστεις καρτα αλλη στην πορεια οπως τρεχουν τα πραγματα , μια φορα θα δωσεις λεφτα , κοψε απο καπου αλλου και καντο , εχω παρει τελευταια Pusle 6800 στα 492 ενω υπαρχει και 2ο pc με 6700xt nitro oc ....... με ευκολια και γω δεν τις πηρα και τις δυο , μια φορα το κανεις και ησυχαζεις

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Ok αμα παρω την πρωτη gp, σε ποσο καιρο περιπου θα πρεπει να αλλαξω cpu; Και σιγουρα κολλαει με ολα τα κομματια αυτη η gpu ετσι; Επισης, οταν θα ειναι να αλλαξω cpu ποια να παρω εχεις καμια ιδεα να προτεινεις;;;

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Επισης, η πρωτη gpu θα χωραει στο κουτι και θα μπορει το τροφοδοτικο που εχω να ανταπεξελθει;;;;

    • triplex_gr

      Μέγιστο Μήκος Κάρτας Γραφικών
      330 mm
      Θα το καταλαβεις ποτε θα χρειαστεις να αλλαξεις (αναλογως αυτα που κανεις και το τι παιζεις στην πορεια λογω απαιτησεων) και αν θα πας σε μεγαλυτερο 5800X3D ή 5900Χ τους οποιους αν πετυχεις και τιμη καλη και εχεις το χρημα μη διστασεις να παρεις (τον δικο σου τον πουλας μετα) , η μητρικη σου δεν εχει κανενα προβλημα οτι και να βαλεις , το κουτι σου ειναι λιγο ''θερμοφορα'' αν βρεις εμπρος πανελ σε mesh το παιρνεις και πετας το γυαλι

    • Dimitris_Vasilakos9367

      There is plenty of room for gaming hardware, including ATX motherboards, 180mm power supplies and GPUs up to 330mm long. Αυτο εδω πεταει στο google οποτε θα ειναι ενταξει η πρωτη gpu στο κουτι αφου μου λες και εσυ 330mm.

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Απλως με ενδιαφερει κυριως να ειναι καλη για video editing η gpu με quality το λιγοτερο 1080p. Απο οτι εχω δει, οι καλυτερες gpu για video editing ειναι NVIDIA.

    • triplex_gr

      Αν θες σε επιπεδο επαγγελματικο ναι οι Nvidia προτιμουνται , αν οχι ειναι μια χαρα και φθηνοτερη απο αντιστοιχες Nvidia
      Και σε 4k παιζει , οχι μονο 1080p

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Oταν λες επαγγελματικο επιπεδο τι εννοεις; Εγω απλως θελω να μπορω να κανω το editing και το τελικο βιντεο να ειναι σε quality 1080p-4k. Δεν το θελω πιο κατω πχ 720p.

    • triplex_gr

      Εννοω αν κανεις την συγκεκριμενη δουλεια και πληρωνεσαι συστηματικα ή πιο απλα αν εχεις μαγαζι , για να το καταλαβεις καλυτερα , αν το κανεις που και που για την παρτη σου χωρις 2η σκεψη πας σε AMD

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Θα κανω καθε μερα απο 1-3 edits ξερω γω και οσο γινομαι καλυτερος θα δουμε ισως γινει κατι. Με βαση τα παραπανω που σου ειπα, ακομα πιστευεις πως ειναι καλυτερο να παρω amd ή nvidia;

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Μπορει και παραπανω απο 3... Αναλογως τον χρονο που εχω ελευθερο.

    • triplex_gr

      amd 7800xt ειναι υπεραρκετη , εγω με τα κοπάδια δεν πηγαινω , κάποτε δουλευα με nvdia και απο τοτε που αλλαξα δεν ξαναγυρναω πισω.

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Oποτε θεωρεις πως ειναι καλυτερο να παρω αυτην Sapphire Radeon RX 7800 XT 16GB; Τα 16GB ειναι ενταξει για 1080p-4k quality; Επισης καποιος μου ειπε πως πρεπει να κοιταξω αν το software που θα χρησιμοποιω για το editing ειναι compatible με την gpu που θα παρω. Ισχυει αυτο;;;

    • triplex_gr

      Για editing δεν κοιτας κατω απο τα 16gb , ολες οι gpu δουλευουν δεν υπαρχει κανενα θεμα με software τη στιγμη μαλιστα που μιλαμε για καρτα της σειρας 7000

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Οκ οποτε η πρωτη gpu που μου προτεινες θα μου επιτρεψει να κανω edit σε 1080p-4k quality ετσι;;

    • Dimitris_Vasilakos9367

      Και ταιριαζει μια χαρα με ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα που εχω;;;

    • triplex_gr

      το εχεις ρωτησει πιο πριν με αλλο τροπο , μη ξαναρωτας τα ιδια γεμισαμε μια σελιδα για μια καρτα

    • Dimitris_Vasilakos9367

      χαχαχα ενταξει καταλαβαινεις απλως θελω να ειμαι σιγουρος να μην δωσω τα λεφτα και μετα γινει καμια στραβη

    • triplex_gr

      Τα λεφτα σου τα δινεις για Sapphire , σα ν'αγοραζεις Μερσεντες

    • Dimitris_Vasilakos9367

      χαχα ωραια εγινε... Ευχαριστω για την βοηθεια