Μνήμες RAM

Ερωτήσεις στην κατηγορία Μνήμες RAM (31)

Κάνε μια ερώτηση

Τι νέα και καλύτερη ram θα μπορούσα να αγοράσω? έχω ddr4,hp,1844 ταχύτητα τηs ram!

βοηθήστε με!

1 Απάντηση

  • Πρέπει να γνωρίζεις την μητρική και τον επεξεργαστή, διαφορετικά αν βάλεις μια RAM DDR4 των 300€ "και λες τελείωσα", είναι λάθος σκέψη.

    Μπορείς να κατεβάσεις το Hardware Info64 για δεις τι επεξεργαστή και μητρική έχεις.

    Η RAM σε γενικές γραμμές είναι συμβατή με όλους τους επεξεργαστές και μητρικές. Η διαφορά γίνετε στην συμβατότητα και στο κόστος σου.

    Δλδ:

    Αν ο επεξεργαστής σου θέλει DDR4 2400Mhz καλό είναι να πάρεις RAM μέχρι 2400. Αν είναι πιο πάνω πχ 2800 τότε ο επεξεργαστής την 2800 θα την κάνει να πάει πιο αργά, θα την κάνει 2400. Εδώ πληρώνεις πολλά για να πάρεις λίγα.
    Αν ο επεξεργαστής σου θέλει DDR4 2400Mhz και βάλεις 1800Mhz τότε το σύστημα ή θα είναι αργό ή θα είναι ασταθές.
    Αν ο επεξεργαστής και η RAM μπορούν να κάνουν OC τότε μπορείς να πάρεις μια 3600Mhz και απλά κάνεις OC.

    • Antonis_1234489

      Η μητρική πλακέτα είναι 8331 λογικά το μοντέλο της και 27.35 το version της!

    • Antonis_1234489

      έχω HP-Laptop 15 bw0xx

    • Slim Tech

      Οι παρακάτω είναι συμβατές με τα περισσότερα laptop της αγοράς.

      G.Skill Ripjaws 8GB DDR4 F4-2133C15S-8GRS
      Corsair Value Select 8GB DDR4 CMSO8GX4M1A2133C15
      Crucial 8GB DDR4 CT8G4S24AM

    • Antonis_1234489

      Εμένα ο κατασκευαστής της Ram είναι Samsung....

    • Antonis_1234489

      Έχω μια σκέψη! Επειδή δεν γνωρίζω τόσο από αυτά, θα πάω το laptop μου σε έναν τεχνικό υπολογιστών και θα του δώσω τον υπολογιστή μου να δει ποια ram είναι συμβατή με τον υπολογιστή μου! Φοβάμαι μόνο μήπως δεν γνωρίζει η δεν έχει τέτοια εργασία αυτός...Επίσης να διαλέξει συμβατή ram, να μου την βάλει στον υπολογιστή μου και να τον καθαρίσει κιόλας... Φοβάμαι το ποσό χρημάτων... τι λες εσύ για αυτήν τι σκέψη?

    • Slim Tech

      Δεν παίζει σημαντικό ρόλο ο κατασκευαστής. Είναι σαν να έχεις μητρική Gigabyte και κάρτα γραφικών MSI.

      H Crucial είναι η πιο συμβατή πάντως, την έχω βάλει σε πολλά DELL Inspiron και Vostro, DELL XPS 13 και δύο Asus laptops με την στοκ ram που έχουν χωρίς κανένα θέμα.

    • Ioannis_Diamantidis1436

      Είμαι πάλι ο ίδιος με άλλον λογαριασμό... σε hp δουλεύει η crucial!? Είπα μια σκέψη πάνω, τι θα λέγατε εσείς?

    • Ioannis_Diamantidis1436

      Γενικά το HP-Laptop 15 bw0xx τι νέα ram θα έπαιρνε?