Φορτιστές Κινητών

Ερωτήσεις στην κατηγορία Φορτιστές Κινητών (39)

Κάνε μια ερώτηση

Καλησπέρα, ψάχνω να πάρω έναν ταχυφορτιστή με πολλές θύρες για το κινητό μου και έχω μπερδευτεί. Βλέπω ότι κυκλοφορούν πολλοί φορτιστές που έχουν θύρες USB Α και C ταυτόχρονα. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Θέλω να πω, θα έχω κάποιο πλεονέκτημα αν πάρω έναν φορτιστή που να έχει και θύρα USB C σε σχέση με αυτόν που έχω τώρα που έχει μόνο μια θύρα USB A; Αν πάρω το αντίστοιχο καλώδιο (με USB C και στις 2 άκρες), θα φορτίζει το κινητό μου (που ο φορτιστής του είναι με θύρα USB A και το καλώδιο καταλήγει σε USB C);

2 Απαντήσεις

  • Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η μεγαλύτερη απόδοση ισχύς από άποψη watt, οι συνδέσεις type C υποστηρίζουν μεγαλύτερες ταχύτητες από USB A για αυτό όλοι οι καινούργιοι φορτιστές βγαίνουν σε type c to type c. Τώρα πολλά brick που έχουν πολλές θύρες το κάνουν για να μπορείς να συνδέσεις διάφορες συσκευές που μπορεί να μην υποστηρίζουν type c to type c.

  • Εξαρτάται το κινητό. Πχ εάν είναι πχ samsung ή iphone δεν έχει νόημα να ψάχνεις κάτι ποιο γρήγορο από 25 με 45w. Εάν είναι πχ σχετικά νέο μοντέλο xiaomi έχει νόημα γιατί φτάνουν μέχρι και 100w

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες