Καλώδια Δικτύου

Ερωτήσεις στην κατηγορία Καλώδια Δικτύου (16)

Κάνε μια ερώτηση

Παιδιά πως θα ξέρουμε με ποιες συσκευές είναι συμβατές με τα cat 7 καλώδια; Πχ έχω pc, ps4 pro και το router της Cosmote. Υποστηρίζουν cat 7 ή χρειάζομαι να πάρω/αλλάξω τίποτα άλλο;

1 Απάντηση

  • Τα καλώδια cat 7 είναι backward compatible, που θα πει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλες τις συσκευές, αυτό που ουσιαστικά αλλάζει είναι η ταχύτητα μεταφοράς του εκάστοτε καλωδίου.

    • Sakis Kan.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όμως το ξέρω ότι είναι backward compatible κι έχω καλώδια cat 6-5 αλλά εγώ ήθελα να αξιοποιήσω τα cat 7 για αυτό και ρωτάω με αυτές τις συσκευές που έχω τώρα, θα είμαι καλυμμένος ή θα πρέπει να αλλάξω και τίποτα άλλο; Πχ το ρούτερ της Cosmote υποστηρίζει cat 7 ή τζάμπα το καλώδιο; Έχω σύνδεση 100αρα με τα cat 7 θα δω διαφορά ή όχι; Το ίδιο και με τις άλλες συσκευές. Αξίζει να πάω σε cat 7 καλώδια ή να παραμείνω με τα cat 6;

    • Extinction

      Κατανοώ τον προβληματισμό σου, καθώς πρόσφατα και εγώ έπρεπε να αλλάξω ένα χαλασμένο καλώδιο από το router προς τον Η/Υ μου. Και εγώ με 100ρα VDSL είμαι, δεν έχει κανένα νόημα να πας σε Cat7, όπως το λες τζάμπα το καλώδιο! Θα είχε νόημα μόνο αν είχες καμία σύνδεση από Inalan τύπου 1gbps.

    • Sakis Kan.

      Άρα δεν θα δω καμιά διαφορά ούτε σε streaming ούτε και σε dowloading έτσι; Γιατί μου είχαν πει ότι θα έβλεπα (έστω και μια μικρή) διαφορά συν ότι θα ήταν πιο ανθεκτικά τα cat 7. Δεν ισχύει να υποθέσω ε;