Καταψύκτες

Ερωτήσεις στην κατηγορία Καταψύκτες (5)

Κάνε μια ερώτηση

Διαβάζω ότι οι καταψύκτες έχουν αυτονομία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος μπορεί και 35 ώρες. Γνωρίζει κανείς αν αυτό προκύπτει λόγω της μόνωσης ή έχουν κάποια εφεδρική πηγή τροφοδοσίας;

7 Απαντήσεις

  • Αποκλειστικά από τη μόνωση που έχουν. Βέβαια έχει μικρότερη αυτονομία αν τον ανοίγεις κατά την διάρκεια της διακοπής. Παίζει ρόλο και το σημείο που τον έχεις τοποθετήσει. Άλλη αυτονομία θα έχει σε περίπτωση διακοπής αν είναι ο καταψύκτης στο υπόγειο και άλλη στο μπαλκόνι.
    Άλλη αυτονομία το χειμώνα που η εξωτερική θερμοκρασία είναι 8-10 °C και άλλη το καλοκαίρι που έχει 30-35 °C

  • Αποκλειστικα μονωση

  • Αυτό έχει να κάνει με την κατασκευάστρια εταιρεία στο κάθε προϊόν, δεν είναι ένας γενικός κανόνας. Σίγουρα μετράει η μόνωση, αν έχει κάποια γεννήτρια θα αναγράφεται στο προϊόν.

    • Κωνσταντίνος Κ.

      Ευχαριστώ πολύ.

    • lefteris193

      Δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό το νούμερο. Στην πράξη σε περίπτωση διακοπής χάνουν 3-4 βαθμούς την ώρα. Έχω 4 καταψύκτες, 3 διαφορετικές μάρκες. Έχουν μικρή διαφορά μεταξύ τους

  • Μόνωση. Το άλλο είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

  • Δεν είναι ακριβώς έτσι, αν υποθέσουμε ότι έχεις μέσα σε καταψύκτη μόνωσης 8 εκατοστών πχ 480 λίτρων , έχεις βάλει 400 κιλά κιμά σε σακούλες, ο κατεψυγμένος κιμάς έχει θερμοκρασία κατάψυξης 22-24 βαθμούς μείον, τότε αν δεν ανοίγεις την πόρτα και τον έχεις στο υπόγειο με θερμοκρασία πχ 15 εξωτερική, από -24 θα πάει στους -18 σε 30-35 ώρες, οπότε είναι πάλι μέσα στα όρια ασφαλούς κατανάλωσης.

  • Έχω να προσθέσω εκτός από αυτά που αναφέρει ο beleniotispetros το πόσο γεμάτος είναι ο καταψύκτης. Ο λόγος είναι ότι αυτά λειτουργούν σαν παγοκολόνες και αυξάνουν το χρόνο απόψυξης. Φυσικά πάντα να μην ανοιγοκλείνουμε τον καταψύκτη.

  • Μόνωση

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες