Βιβλιοθήκες & Ράφια

Ερωτήσεις στην κατηγορία Βιβλιοθήκες & Ράφια (5)

Κάνε μια ερώτηση

Έπιπλο για στερεοφωνικό με πικάπ και με δίσκους

Τι έπιπλα υπάρχουν που, στο πάνω μέρος τους, να φιλοξενούν άνετα ένα πικάπ (ίσως τύπου "όλα σ' ένα") και από κάτω να είναι με άνετο χώρο (σε ανοιχτά ράφια) για αρκετούς δίσκους βινυλίου όρθιους;

3 Απαντήσεις

  • Σε αυτήν την κατηγορία θα βρεις ειδικό έπιπλο που είναι για πικάπ και δίσκους.Αν δεν βρεις περίπου όπως το θες,πας μαραγκό και φτιάχνεις όπως έκανα εγώ πριν χρόνια.
    https://www.skroutz.gr/c/5000/epipla-hi-fi.html?o=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B1+hi+fi

    • cosmoskgr

      Ευχαριστώ!
      Η αλήθεια πάντως είναι ότι, η συγκεκριμένη λίστα, περιέχει πάρα πολλά έπιπλα που θα μπορούσαν μεν να φιλοξενήσουν στο πάνω μέρος τους ένα πικάπ αλλά πολύ λίγα από αυτά φαίνονται να μπορούν να πάρουν και όρθιους δίσκους 33 στροφών κάπου από κάτω τους. Και, στα περισσότερα, δεν είναι εύκολο να το ξεχωρίσει κανείς στα σίγουρα αυτό μόνο από τις αρχικές τους εικόνες.

    • chris_mac

      Για 33 στροφές δίσκων πας πέρα από το έπιπλο του πικάπ σε μικρή βιβλιοθήκη η ραφιέρα και τα έχεις κολλητά Άλλη λύση ο μαραγκός είναι που σε έγραψα πριν.

    • cosmoskgr

      Στην περίπτωσή μου δεν έχω την πολυτέλεια του χώρου για 2 έπιπλα σχετικά με το θέμα. Πρέπει ουσιαστικά να το "βολέψω" με ένα μόνο έπιπλο. Άλλωστε δεν έχω και εκατοντάδες δίσκους να θέλω κάτι πολύ μεγάλο μόνο για τους δίσκους μου.
      Προσπαθώ να αποφύγω τη λύση του μαραγκού καθώς δεν έχω πρόχειρο κάποιον σίγουρα καλό σα μάστορα. Και δεν θα ήθελα και να μου φτάσει ακριβά όλο το θέμα πράμα που το θεωρώ πιθανό (και δικαιολογημένο όμως) με καλό μαραγκό.
      Πιθανολογώ πως τελικά θα καταλήξω σε κάτι από ΙΚΕΑ. Είδα κάτι από εκεί που νομίζω θα μου κάνει. Σε διαστάσεις πάντως σίγουρα κάνει συνολικά.
      Ευχαριστώ και πάλι!

    • chris_mac

      Θα βρεις την άκρη που θα πάει.
      Και στην τελική παίρνεις ένα μικρό μπουφέ φθηνό με ράφια και τον βάζεις.Και όσο για τους 33 στροφών δίπλα στο πικάπ βάζεις ένα ξύλινο η πλαστικό κουτί περίπου στις διαστάσεις των δίσκων κοντά και τους βάζεις μέσα.
      Λύσεις υπάρχουν όσες θες,όρεξη να έχεις και με λίγο χρήμα όλα γίνονται.

    • chris_mac

      Μία χαρά...

    • cosmoskgr

      @maldororfiend
      Ευχαριστώ!
      Αυτό με το συγκεκριμένου μεγέθους μοντέλο KALAX του IKEA, είναι και για 'μένα η πιθανότερη εναλλακτική που έχω στο μυαλό μου εδώ και καιρό πια και μάλλον εκεί θα καταλήξω!
      Τυχαίνει κι έχουμε στο σπίτι άλλα 2 KALAX (αλλά μεγαλύτερου μεγέθους) και μπορώ να πω ότι το ξέρω σα προϊόν και το θεωρώ και πολύ βολικό, ακόμα και για τη χρήση αυτή.
      Παίρνει μάλιστα εύκολα (αν θέλει κανείς) και ντουλαπάκι (άρα πορτάκι) στις θήκες του.

  • Βασικά οποιαδήποτε βιβλιοθήκη η ραφιέρα μπορεί να είναι κατάλληλη για την αποθήκευση πικάπ και βινυλίων, αρκεί να μετρήσεις τις διαστάσεις των ραφιών (μήκος x βάθος). Επίσης, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στα έπιπλα τηλεόρασης μήπως βρεις κάτι.

    • cosmoskgr

      Ε μα ναι, όλα αυτά από τις γενικότερες κατηγορίες, διασφαλίζονται σωστότερα με μετρήσεις. Το θέμα μου είναι για το αν υπάρχουν έπιπλα που να είναι ήδη "προσαρμοσμένα" για τέτοια χρήση (που λογικά υπάρχουν αλλά πώς να τα βρει κανείς μαζεμένα κάπως για τις συγκρίσεις του).
      Ευχαριστώ ωστόσο!

  • αν ψάχνεις ακόμη κοίτα εδώ >> Ράφι Hi-Fi Light Kronberg Oak / Black 115x80x40cm