SSD Σκληροί Δίσκοι

Ερωτήσεις στην κατηγορία SSD Σκληροί Δίσκοι (29)

Κάνε μια ερώτηση

Έχω έναν υπολογιστή 10-20 χρόνων. Αξίζει να πάρω έναν SSD μέχρι 25 ευρώ για να γίνεται η δουλειά? Ο προηγούμενος (HDD) μάλλον θα πάει στον κάδο. *Φυσικά θέλω να τον έχω ως backup και όχι ως βασικό Η/Υ

28 Απαντήσεις

  • 10 χρόνια πριν θα είναι μια χαρα υπολογιστης για surfing, office, γραφιστικά, ταινίες (όχι 4Κ) με ssd θα πεταει. 20 χρόνια πριν, δεν κάνει ούτε για surfing πλέον. Τσάμπα το ρεύμα.

    • Underground__Andreas_Alexiou_

      Χμμμ... Κάνει για email, youtube, προσφορές. Με Windows 10. Αν μάλιστα του βάλεις linux θα πάει αλλά 5-10 χρόνια. Πρόσεξε να κρατάς τις θερμοκρασίες σου χαμηλά όμως (λειτουργικά και καθαρά ανεμηστηράκια και επαρκής αερισμός) και να είναι φρέσκο το τροφοδοτικό σου

    • vaios81

      Εαν δεν ειναι SATA με λιγα λογια...βαλτο στο μουσειο ;) Απο κει και περα οτι ειπαν οι προηγουμενοι. Μια χαρα θα κανεις δουλιτσα.

    • vagman_reviews

      Αν υποθέσουμε ότι είναι 15 χρονών υπολογιστής, οι μνήμες θα είναι DDR3 που σημαίνει ούτε για YouTube και emails κάνει. Για να ανοίξει και να βάλεις λίγο μουσική να παίξει θα θέλει 5' ακόμη και με SSD. Δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργικό είναι αυτό, εγώ προσωπικά θα τον χάριζα σε σχολείο/θα τον πήγαινα ανακύκλωση.

    • taxiarchis_Tsarouchas

      @vagman_reviews file sorry pou sto lew alla den exei sxesh h ram alla to cpu ddr3 einai akoma viable

    • vagman_reviews

      @taxiarchis_Tsarouchas Αν εσύ θεωρείς τις 2 καρτέλες Google Chrome "viable" τότε, ναι, είναι. Στο CPU που με τόση σιγουριά αναφέρεσαι αν είναι 4ης γεννιάς (στην καλύτερη περίπτωση) τι θα σηκώσει ακριβώς...Windows XP ? Ο CPU σου είναι πάντα όδο καλός του επιτρέπουν οι μνήμες να είναι. Εγώ προσωπικά θα το πήγαινα για ανακύκλωση και θα κράταγα το CPU για μπρελόκ στα κλειδιά μου.

    • Marinos_Parisis

      Υπερβολικά άκυρο αυτό που είπες φίλος το ddr3 16 gb κάνει για όλα και με intel 5 750 απαρχαιωμένη μια χαρά δουλεύει επίσης ρωτάει για backup που είναι ακόμη πιο εύκολη η δουλειά οπότε μην λες άσχετα πράγματα

    • expert.nightman

      @vagman_review οτι να ναι... μη δινετε -και καλα- "συμβουλες" αν ειστε εντελως εκτος πραγματικοτητας με το αντικειμενο. ΠΟΤΕ δεν παιζαν ιδιεταιρο ρολο οι ραμ οπως δε παιζουν και σημερα, τουλαχιστο στην τεχνολογια που ανεπτυξε ο hommo sappiens στον πλανητη Γη. Για αλλου δε γνωριζω... Αυτα τα εντελως ακυρα που γραφετε ΙΣΩΣ ισχυουν στην περιπτωση σας αν δε γνωριζετε τι σημαινει καρτα γραφικων και θελετε να παιξετε παιχνιδια με τα γραφικα του επεξεργαστη χρησιμοποιοντας τη ram ως vram (οποτε ναι, οχι ddr 3 αλλα ουτε ddr 30 δε θα τα τρεχει σωστα ειτε σε παλιο ειτε σε συγχρονο συστημα)

    • Sofoklis_Davidis

      Καλημερα σας και καλη χρονια! Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ειναι να παρεις εναν ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ΚΑΡΤΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗΣ ΓΙΑ PCIE2.x4 ΟΠΩΣ ΕΓΩ ωστε να καρφωσεις εναν SSD Μ2 ΝVME ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΥΤΕΡΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ sSD ... ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩς ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ BOOTABLE ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΡΤΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΘΥΡΑ ΜΙΚΡΗ sata ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΟΥ ΕΚΚΙΝΗΣΗΜΗ ΤΟΝ SSD ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ... ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 3 ΚΑΛΕς ΜΑΡΚΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΘΕΣΗ ΘΥΡΑΣ ΚΑΙ ΤΥΠΟΥ ΘΥΡΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ... ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο SSD Μ2 NVME EINAI TAXYTEROS ΟΙ ΝΕΕΣ ΜΗΤΡΙΚΕΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΘΕΣΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΡΤΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗΣ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ,,, ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΡΕ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ SSD ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΥΡΑ ΣΑΤΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕ Λ/Σ ΕΚΕΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.. ΕΙΝΑΙ 15 ΕΤΙΑΣ ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΑΛΙΟ BIOS KAI OXI UEFI ...OPOTE GIA Λ/Σ ΣΟΥ ΠΑΡΕ ΕΝΑ 60 80 ΕΙΤΕ 128 GBSSD M2 NVME MAZI ME ENAN SYMBANTO ANTAPTORA POY NA PERIEXEI ΣΑΤΑ ΘΥΡΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΟΟΤ UP ΤΟ ΛΕΙΤΥΟΡΓΗΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΓΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΧΗ ΕΙΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕ CLONE ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ .. KAI ENAN 500ΓΙΓΑ ΕΙΤΕ 1 ΤΕΡΑ APLO SSD SATA2/3 ... GIA ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...ΜΕρικοι εδω μεσα εχετε πληρη αγνοια... Ξερολες... Συγγνωμη κιολας... Εχω εναν υπολογιστη πεντιουμ 2 και εναν πεντιουμ 4 μονο πυρηνα... και μια χαρα μπορεις να σερφαρεις... με μια ειτε δυο καρτελες και παιζει και τανιες DVD και CD και γραφει σβηνει και με παλαια εκδοση γουιντος ειτε πειραγμενη και παιζει το freelancer μια χαρα με παλαια γραφικων καρτα και ddr2 και εχω και λινουξ ... Εχω επιδης υπολογιστη με δυο πυρηνες επεξ ιντελ επισης και παιζει τα παντα (απλα ειναι πιο αργοι ) Εχω 4 πυρηνο amd πιο προσφατο δλδ μοντελο φενομ με δδρ3 μνημες παλιους σκληρους και σσδ "δισκο" εχω και ενα με 8 πυρηνες αμδ συστηματα που ακομη λειτυοργουν απλα επειδη δεν εχω πυργους δεν τα λειτουργω ολα... συνολικα εχω 4 πυργους που τους εκανα αναβαθμιση μεχρι εκει που μπορουσα κυριως δουλευω amd οχι ιντελ με καλες καρτες γραφ. μνημες κλπ .. Επισης για τον ξερολα ειτε ξερολες γενικοτερα μπορεις (μπιουφορτ) να βαλεις windows10 kai 11 με τροπο και σε παλιοτερα συστηματα που υποτιθεται δεν μπορουν να εγκατασταθουν ... μμμ... Καλυτερα να ρωτας να μαθαινεις παρα να το παιζει κανεις ειδικος ειτε αλλεως ειδήμων!!! Ολες τις εξυπναδες εδω μεσα διβαζω τοσα χρονια δεν γραφω τπτ ...τωρα εκανα διαλειμμα και δεν αντεξα ..πραγματικα... Ο,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ ειστε μερικες και μερικοι!!! ΑΝΟΙΞΤΕ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ρεεε ... ΑΝΟΙΞΤΕ ΓΙΟΥΤΙΟΥΜΠ... υπαρχουν ειδικοι που μπορουν να σας ξεστραβωσουν... ΕΠισης μπορει κανεις να βαλει ΛΙΝΟΥΞ εαν δεν γινεται ειτε δεν θελει ειτε δεν μπορει να εγκαταστησει ντε και καλα ΓΟΥΙΝΤΟΣ.. η μετακινηση σε λινουξ δυσκολη δεν ειναι ,, και μετα συνηθιζει κανεις... εχει εκδοσεις που μιμουνται το γραφ. περιβαλλων των ΓΟΥΙΝΤΟΣ... ΤΑΒΑΣΙΚΑ οπως λεει ο ΕΞΠΕΡΤ ειναι ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ... γιατι ομως εχει δικαιο;;; Τα περισσοτερα παλαια παιγνιδια δεν εκμεταλευοτναι την ολη μνημη μιας ειτε ενος σετ ΡΑΜ ... αφου μεχρι 2γιγα μπορουν να εκμεταλευτουν τα παλαιοτερα επρεπε να κατεβασει κανεις προγραμα και να πειραξει το εχε να μπορει να εκμεταλευθει το ταδε παιγνιδι ειτε προγραμμα απο 2gb στα 4gb ... ειναι σε καποια θεματα δευτερευον σημαντικο η ραμ παιζει ρολο η επεξ.ισχυ μνημης επεξ,. και καρτας γραφ. αμα δεν ... τοτε οσο ισχυρη καρτα ειτε καρτες μνμης να εχει κανεις δεν ξεκλειδωνει η μνμη να δωσει ταχυτητα , κλοκ, και τα 16 ειτε 32 γιγα μνημης ειναι περιττα... πολυ βαρια παιγνιδια και προγραμματα επεξ ηχου εικονας ειτε με γραφικα προγραμματα οπως ματλαμπ ειτε αστρονομιας γεωφυσικης θελουν ραμ μπολικη τοσο σε χωρο οσο και σε ισχυ ταχυτητα κλπ ... αυτα χωρις να κανω χρηση ορολογιων διοτι εαν εγραφα ορολογιες μονον 1 ειτε 2 ατομα θα καταλαβαιναν...Τωρα το τι "κανει"και τι οχι εξαρτατε μητρικη... ειδος τυπος σλοτ... ελεος... κανει και κανει και κανει ... Οι ssd ειναι μια λυση ...οκ καλυτερευει σε ταχυτητα λιγακι το συστημα αλλα ειναι τσουφια λυση για δευτερευον υπολογιστη αλλα προσορινη... εαν μπορεις (αναλογα με μητρικη) να βαλεις και πιο γρηγορη και ισχυρη καρτα γραφικων εαν παιζεις παιγνια ηλ. και φυσικα επεξεργαστει θα ξεκλειδωσει καπως ... Αλλες τιμες ταχυτητας και επξ ισχυος διδι ενα ιδιο SSD eite SSD m2 karfomeno se μητρικη ον board αλλη ταχυτητα διδει μεσω ανταπτορα καρφομενο σε pci θυρα ... αλλη ταχυτητα επισης εαν αυτα τα εχεις με τον ταδε παλιοτερο επεξ. και αλλη με ενα καλυτερο επεξ. ταχυτερο και με περισσοτερους πυρηνες... ειναι πολλα φυσικα δεν μπορω ολα να τα γραψω τωρα εδω μεσα. ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ πρωτα εχω και μετα βαζω την μελετη λογο ειδικευσης τοσο απο τεχν. λυκειο που γνωριζα σχεδον τα παντα πριν τελειωσω οσο και ως ΜΗΧ.πληροφορικης κατευθ, τηλεπικ. δικτυων. που πηγα σχολη για να μαθω και πραγματα που δεν γνωριζα τοσο αναλυτικα αλλα μελετουσα πανεπιστημιου βιβλια πριν περασω σχολη . και για να πιστοποιησω οσες γωνσεις ειχα απο πριν. οχι οτι σημαινει κατι και εχω το αλαθιτο... μπορω ομως και δεν το εμαθα στη σχολη να βαλω windows 11 σε παλαιο συστημα που υποιτθεται δεν τα δεχεται και εχει τα δεκαρια ... οπως μπορεσα και εβαλα δεκαρια γουιντος σε παλαιο υπολογιστη που μεχρι το πολυ 7αρια επαιρνε οπου ειχα αναβαθμισει κανει απο XP... υπαρχουν πειραγμενες επισης εκδοσεις που μπαινουν ... πειραγμενες οχι ψευτικες εκδοσεις που εχουν μονον γραφικο περιβαλλον επομενης γενεας υποτιθετε... ΜΕ οσα διαβαζω εδω μεσα απο καποιες και καποιπους τραβαω τα μαλλια μου...χμ καραφλος ομως ειμαι δεν μπορω... ΔΛΔ ΕΛΕΟΣ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΟΣΑ ΜΑΘΑΜΕ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΑΣ εμπειρικη γνωση ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ πισω στο 87 88 με αμστραντ ειτε ΑΤΑΡΙ ειτε ΑΜΙΓΚΑ ειτε ΑΠΠΛ μακιντος ειτε ΙΝΤΕΛ μεχρι σημερα , με αυτα που διαβαζω...ΜΕΛΕΤΙΣΤΕ πρωτα καντε πειραματα και μετα θα μπορειτε να διδεται σωστες συμβουλες ..ναι οκ μετραει η προσπαθεια να βοηθησει και ενας ασχετος ειτε ενας οχι και τοσο σχετικος που αγνοιει βασικα πραγματα... οκ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΑΙΔΕΣ... ΕΧΩ ΠΑΛΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 35 καρτελες ανοιγε σοτν φυλλομετριτη ... συγγνωμη ΜΠΡοΟΥΖΕΡ ή μπράουζερ ,να γραψω διοτι πολλοι δεν εχουν ιδεα πως ειναι το ιδιο ... ΟΧΙ δεν ειναι ειρωνια...απλα το γνωριζουν ετσι μονον. εχω 10 ετων και 15 ετων υπολογιστη και τρεχει τα παντα ειτε σχεδον τα παντα ακομη και βαρια επιστημονικα προγραμματα ... απλα οχι φυσικα 4k τανιες ουτε και 1080p αλλα 720P και ειναι μια χαρα ... γιουτιουμπ ειτε αρχειο βιντεο. υπαρχει τροπος αλλεως αναγκαστικα 480... παλαια ηταν μια χαρα δεν νιωθαμε ασχημα ουτε με αυτην την ποιοτητα... με εξομαλυνση μια χαρουλα... ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ SSD ειναι προβληματικες ... μετα απο ενα ειτε 2 ετη ... χανουν αποθυκευτικο ογκο... υπαρχουν προβληματικα μοντελα οχι μονον σε μια μαρκα... πχ πειρα σαμσουνγκ για καλη σσδ απλο ας το πω ετσι και ξαφνικα ξεμονταριστηκε ο χωρος προστασιας over provisioning ωστε εαν δεν χρησιμοποιηται ολος ο χωρος να μενει ανενεργος "Χωρος" το ιδιο θεμα παρουσιασαν και μοντελα ssd nvme m.2 παλι της σαμσουνγκ. μαλλλον αυτην την φορα θα παρω WD ειτε ομως γενικα δεν ειναι εμπιστοσυνης ολα τα SSD μια ζημια να γινει ισως τα εχεις χασει ολα... σαν τους σκληρους θεωρω δεν υπαρχει ... Η επομενη γεnia που θα αποθυκευει δεδομενα με λειζερ σε κρυσταλλους ειτε γυαλι θα ειναι οτι καλυτερο ακομη καλυτερο απο SSD πιστευα στην τεχνολογια αυτη απο δεκαετιες πριν οπως και αλλοι αλλες ... διοτι τα μαγνητικα μεσα οπως σκληροι δισκοι μπορουν να διαγραφουν ειτε να παθουν βλαβη σε πεδια ηλεκτρικα και ηλεκτρομαγνητικα μπορουν να διαγραφουν μπορουν με διακοπη ρευματος να αλλιωθουν δεδομενα ειτε να παιει ζημια και ο σκληρος και ο μαλακος δισκος... τα οπτικα μεσα αποθυκευσης και η φωτονικη ειναι κακα τα ψεματα το μελλον ... χωρις πολλα ηλεκτρομαγνιτικα πεδια να μας περιβαλλουν και χωρις φοβο οτι θα χασεις μερικως ειτε ολικως τα δεδομενα σου τα αρχεια σου . ειτε και την βλαβη κτυπημα σκληρου δισκους κατεστραμμενους τομεις που δεν διορθωνονται ισως και να μην μπορει να διαβαστουν επαρκως για μεταφορα σε αλλο δισκο ειτε αλλο μεσο γενικοτερα...ομως τα SSD ειναι πολυ ευαισθητα και προσοχη εαν δεν δουλευετε με ολο το χωρο τους βαλτε καλυτερα αρχικα μεγαλο αορατο παρτησιον κατατμηση που ορολογια ειναι οβερ προβισιονινγκ μη κατανεμημενος χωρος ... αυτο διδει περισσοτερα ετη λειτουργιας. προσοχη μην κανετε ανασυγκροτηση ως σκληρο δισκο ... θα σας μαμησει τον ssd ...δεν το εμαθα επειδη το εκανα ευτυχως ...δεν την επαθα που λεμε. μελετησα απο πριν. ΜΙΑ καλη λυση ειναι υβριδιακος δισκος... δλδ σκληρος με ssd μαζι! ΓΙα ταχυτητα και λιγοτερη καταναλωση ρευματος οκ διοτι ενας πανω απο 9000 και 10000 rpm σκληρος και με καλες ταχυτητες μεταφορας σε cache καιει πολυ ακομη και με συστημα αυτοματης παροχης ενεργειας οποτε χρειστει καιει αρκετα και ανεβαζει και θερμοκρ. ωστοσο τα δεδομενα μου θεωρω πως ειναι πολυ πιο ασφαλη σε ενα σκληρο δισκο ειτε οπτικο δισκο παρα σε SSD ... ομως για αερατο λειτυργηκο συσητμα παλαιο ειτε νεα γενεας ειτε λινουξ ειτε mac ειτε windows γηρογρο καλο ειναι ενας μικρος ssd 60 80gb ή 128gb ενας καιἔιτε 500gb ειτε 1tb gia παιχνιδι μονον μαζι με τον αλλο ειτε σε εναν ssd μαζι με λειτυργικο ...προτιμοτερο ξεχωριστα. Εγω αναγκαστικως εχω Λ/Σ μαζι με 2 βαρια προγραμματα και ενα παιχνιδι και εναν σκληρο δισκο γρηγορο με ολα τα επιπλεον αδδονς σε προγραμ. και παιχιδι εαν χρειστει να τραβηξει πληροφοριες κανει δουλεια ...εαν δο οτι τσιμπαει σκαλονει μεταφερο καποια στον ssd ... αλλα ο WD πουε χω δεν τρωει σχεοδν ποτε σκαλωμα και τον εχω απο το 17' .

  • Προχώρα άφοβα
    Δεν έπρεπε να ρωτάς
    Θα δεις στην πράξη

    • Andreas_Vart

      Ξέρω ότι θα έχει καλές επιδόσεις. Για το (χαμηλό) κόστος φοβάμαι πιο πολύ γιατί άλλο να δώσεις 50 ευρώ σε έναν Samsung δίσκο και άλλο 20 σε δίσκο από μια σχεδόν άγνωστη εταιρεία.

    • NikosKatsouros

      Εγώ πάντως πήρα έναν 18€ 2 χρόνια πριν ακόμα στο 100% υγεία είναι και ικανοποιητικες ταχύτητες σε 16 χρόνων λαπτοπ

    • pinelakias2

      Η crucial ειναι απο τις καλες εταιριες για ssd. Αμα κανεις benchmark, η διαφορα που εχουν μεταξυ 870 evo και mx500, η διαφορα ειναι καμια 15αρια θεσεις. Αρα τιποτα.

    • Sofoklis_Davidis

      western digital , σεαγεατ, σαμσυνγ (μερικὰ παλαιά ...κάποιες σὲὶρὲς παράγωγης εἶναι προβληματικὰ 950 960 970) , κρυσιαλ, excellent... ἄλλα πῖὸ μεγάλο κοστοσμαρκες ὅπως ἰντελ , κλπ...εάν ἐξαιρέσω ἕνα δὺὸ θέματα πὸὺ ἀναφέρω σὲ ἄλλο σχόλιο , ἔχω ἀρκετὰ ἔτη μαλακὸ δίσκο σαμσουνγκ καὶ δουλεύουν μία χὰρὰ χὼρὶς ρυθυμιση rapid mode ... γιὰ ἀκόμη μεγαλύτερη ταχύτητα ... μὲ τὸ rapid mode κάποιες φὸρὲς καταρρέει ἀναλόγως ἐὰν ἐχει ὑπερχρονισμὸ σὲ ἐπεξεργαστη καὶ καρτα γραφικων, καθως ἐπισης ἀναλόγως ἐὰν ἡ μητρικὴ εἶναι συμβατὴ μὲ αὐτὸ καὶ ὁ ἐπεξ. κι ὑπάρχουν ρυθμίσεις σωστές...αυτά ἐν ολίγης.

  • Έκανα ακριβώς το ίδιο σε υπολογιστή δεινόσαυρο και η διαφορά που είδα ήταν αρκετή. Δεν περίμενα θαύματα αλλά ούτε και είδα κανένα, καθώς ο επεξεργαστής είναι για μουσείο. Είναι γενικά μία καλή λύση για να παρατείνεις τη ζωή του παλιού υπολογιστή και φυσικά όσο μείνεις σε αυτά τα λεφτά και δεν ξεφύγεις προς τα πάνω.

  • Έχω έναν core 2 quad στα 3.2 GH. 8 GB DDR2, ΜΒ Gigabyte ep43-ds3, Nvidia GTX1050, κάρτα ήχου SB XFI FATALITY PRO, SSD Samsung 870 evo 500 GB συν 2 HDD και μία καινούρια ψύκτρα τούμπανο της coolermaster. Είναι του 2009, έχει win10 και πάει σφαίρα! Αυτός είναι ο παλιός μου υπολογιστής και τον κρατάω γιατί είναι σκυλί! Τον έχω για home theater, youtube, web tv, Μουσική. Ο καινούριος μου έχει αναλάβει τη σκληρή δουλειά πλέον αλλά γιατί να πετάξω ένα καλό μηχάνημα ενώ μπορώ να τον έχω για άλλη χρήση;

  • εξαρταται τι τον θες αυτο τον παλιο υπολογιστη. να παιζεις παλια παιχνιδια; σου αρεσει να φτιαχνεις παλια μηχανιματα σα χομπιστας; σε αυτες τις περιπτωσεις ναι χωρις συζητηση. αν απο την αλλη θες να κανεις κατι πιο συγχρονο, πχ να τρεξεις μηχανικη μαθηση, καλυτερα να παρεις καινουριο υπολογιστη να μη βασανιζεσαι, δεδομενου οτι εχεις τα λεφτα. η ερωτηση αυτη δεν απανταται αν δεν πεις για ποιο λογο το χρειαζεσαι αυτο το μηχανημα. και εγω εχω παλια μηχανηματα σα χομπιστας και τα φτιαχνω για να περναει η ωρα.

  • Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου, γιατί ένα μηχανάκι αρχαίο για σημερινά δεδομένα μπορεί να αντέξει πολύ περισσότερο απ' όσο νομίζει ο κόσμος....

    Σε σύστημα με Core2Duo E6850 (cpu που αγόρασα το 2006 εαν θυμάμαι καλά) μαζί με 8GB DDR2 (!) και μια GTX 1070 που μου περίσσευε, μαζί με ssd (μαλιστα εναν πάμφθηνο 128GB) έχω περάσει win11 με rufus παρακάμπτοντας TPM+secure boot, και μπορώ να πώ ότι είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα. Το σύστημα είναι συνδεδεμένο σε ενα 38'' 2Κ monitor LC-Power.

    Ταινίες παίζει τα πάντα για την πλάκα του (εννοείται και 4Κ χρησιμοποιώντας το daum pot player,) όλα τα παιχνίδια μέχρι εποχής 2010-2012 τα παίζει απο φανταστικά ώς πάρα πολύ καλά, ακόμα και την συντριπτική πλειοψηφία των ελαφρών indie παιχνιδιών που χαρίζει το epic store σήμερα τα τρέχει φανταστικά, σε ποσοστό 8 στα 10 απο αυτά) . Αισθητή καθυστέρηση έχω όταν ανοίξω microsoft edge απο cold boot κανει κάποια δευτερόλεπτα (δεν μπήκα στον κόπο να ψάξω για ελαφρύ brower γιατί δεν με ενοχλεί), και επίσης οι ίδιοι οι launchers (uplay, epic κτλ.) έχουν αισθητή καθυστέρηση όταν τους ανοίγω, εκεί θέλει λίγη υπομονή.
    Σημειωτέον σε αυτόν τον υπολογιστή έχω καταφέρει να τρέξω με κολλήματα ακόμα και mortal kombat X !!!!

    Εαν σε ενα cpu 17 ετών λοιπόν είμαι έτσι εγώ, σε ένα cpu 10 ετών με μία καλή καρτούλα γραφικών νομίζω ότι αξίζει να βάλεις ssd με τα χίλια!!

    ...και εγώ για backup pc το έστησα αρχικά, αλλά μου άρεσε τόσο η φάση να παίζω σε αυτόν από το κρεβάτι (είμαι τυχερός ότι μου αρέσουν τα παλιά games + emulators) που κατέληξα να παίζω περισσότερο σε αυτόν πάρα στο high-end gaming pc του γραφείου!!

    ΥΓ: έβαλα για πλάκα win11 πάνω του απλά να δώ εάν τα σηκώνει, και έμεινα τόσο ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα που το άφησα έτσι! εάν βάλω τίποτα zorin (linux) φαντάζομαι θα πετάει στα πάντα...

  • Εξαρτάται από τον επεξεργαστή σου και ποσο RAM εχεις και αν εχεις μια πλακετα ραμ ή δυο.
    αν ειναι 2gb ram π.χ. - δεν σε σωζει το SSD. εκτος αν βαλεις windows 7 starter ή πιο παλια windows ή linux

  • Στην ανακύκλωση, μην σπαταλάς χρήματα

  • Αν η μητρική υποστηρίζει SATA III ή SATA II, αξίζει να βάλεις SSD. Θα δεις μεγάλη διαφορά. Αν η μητρική είναι πολύ παλιά και υποστηρίζει μόνο SATA I, δεν αξίζει. Καλύτερα στείλ' το στην ανακύκλωση. Τσάμπα καίει ρεύμα.

  • Αν θες να αλλάξεις τον υπολογιστή στο κοντινό μέλλον ένας φθηνός SSD αξίζει αλλά αν θες να κρατήσεις τον υπολογιστή για καιρό ακόμα μην πας στους τέρμα φθήνια SSD. Όχι ότι θα είναι αργοί αλλά δεν έχουν καλή αντοχή στο γράψε/διάβασε.

    Πχ: Έχω αγοράσει έναν Ιntenso Top 128GB, είναι καλός αλλά μέσα σε ένα χρόνο έχει 97% ζωή και το μόνο που κάνει είναι να κάθετε σε ένα μικρό Η/Υ και χρησιμοποιείται καλοκαίρι 30 μέρες/Χριστούγεννα-Πάσχα 10-15.

    Σε σχέση με Samsung (που είναι κορυφή αυτή την στιγμή στους SSD/Nvme) ΚΙΟΧΙΑ (πρόιν Toshiba) και WesternDigital που έχω σε διάφορα συστήματα έχουν πολύ καλύτερη διάρκεια ζωής. Τέσσερις Samsung 950 SSD που έχω για παιχνίδια μετά από 8 χρόνια έχουν 96% ζωή. Ένας WD Blue m.2 Nvme που είναι σε laptop μετά από 2 χρόνια δείχνει ακόμα 100% και μερικοί KIOXIA που είναι σε σταθμούς εργασίας μετά από 1 χρόνο δείχνουν ακόμα 100%

    • Andreas_Vart

      Να ρωτήσω που βλέπεις την υγεία των δίσκων? Τον SSD τον θέλω καθαρά για αναβάθμιση και χρήση του (παλιού) υπολογιστή για ταινίες, βίντεο άντε και καμιά εργασία σχολείου. Δεν θα είναι πάντως το κύριο μηχάνημα, μιας και έχω καινούργιο υπολογιστή.

    • Slim Tech

      Μπορείς να κατεβάσεις το Hardware Info που είναι ένα διαγνωστικό πρόγραμμα για όλο το σύστημα και είναι δωρεάν. H επίσημη σελίδα είναι https://www.hwinfo.com/

      Από το πλαϊνό μενού, πας Drives > Επιλέγεις τον/τους δίσκους και σου δίνει όλα τα δεδομένα. Από το τι τεχνολογίες υποστηρίζει, την θερμοκρασία, πόσες ώρες, ζωή, κλπ.

    • Andreas_Vart

      Ευχαριστώ πολύ!

    • vagman_reviews

      @Andreas_Vart Είναι και το HWinfo αλλά εάν έχεις Samsung την βλέπεις και μέσω του Samsung Magician, Kingston απο το Kingston SSD Manager και Western Digital απο αντίστοιχο που δεν θυμάμαι το όνομα.

  • Ναι αξίζει..
    Ένας καλός ssd που έχω και εγώ είναι ο Silicon Power Ace A55 SSD 256GB 2.5'' SATA III

  • Αξιζει,θα του δωσεισ αλλα 10 χρονια!

    • lenos.paraskevas

      @vagman_reviews Δεν ξέρω με πια κριτήρια σε βγάζει το Skroutz σαν "έμπειρο χρήστη".
      Το μόνο που θα πω είναι ότι αυτή τη στιγμή σου γράφω από μηχάνημα που "εσύ προσωπικά θα τον χάριζες σε σχολείο/θα τον πήγαινες ανακύκλωση." και ενώ γράφω έχω ανοιχτά ταυτόχρονα 5 tabs στον chrome με διάφορες σελίδας εκ των οποίων και μια youtube. Έχω ανοιχτό το πρόγραμμα της δουλειάς μου, το epic launcher, το steam κάτι messengers, firefox με 3 tabs, 2 οθόνες, μουσική να παίζει με την εφαρμογή του Spotify και outlook για τα mail μου, και όλα αυτά σε Win10.
      Το pc είναι Intel Core 2 Quad Q9550 με μητρική ASUS P5Q3 και RAM 8GB DD3 1600Ghz.
      Επαναλαμβάνω λοιπόν είναι ένα 15ετίας (το έφτιαξα το 2008) μηχάνημα που "εσύ προσωπικά θα τον χάριζες σε σχολείο/θα τον πήγαινες ανακύκλωση." Το μόνο μοντέρνο είναι ο Samsung 860 Evo που κάνει την διαφορά στην ταχύτητα.
      Απορώ λοιπόν πραγματικά με πια κριτήρια σε βγάζει το Skroutz σαν "έμπειρο χρήστη". Και βλέπουν αυτό το "έμπειρος χρήστης" και αυτά που γράφεις κάποιοι που πραγματικά δεν ξέρουν και ζητούν βοήθεια και χάνουν την μπάλα οι άνθρωποι.

    • vagman_reviews

      Σε Windows 11 Pro, τα τελευταίο 1,5-2 χρόνια, τίποτα από τα παραπάνω που λές δεν έχω παρατηρήσει να ισχύει. Επίσης, όταν λέω θα το χάριζα εννοώ ότι δεν κάνει για εργασία - δεν θα το εμπιστευόμουν προσωπικά - όχι ότι είναι τελείως άχρηστο! Τώρα αν εσύ έχεις την υπομονή να ανοίξει ο υπολογιστής στο 1 λεπτό και όταν κατεβάσεις ένα πρόγραμμα ή ανοίξεις μια παραπάνω καρτέλα να σκέφτεσαι "Ωχ, θα μπουκώσει τώρα.." μπράβο σου, εγώ δεν θέλω να έχω κολλήματα αν πρόκειται για 8-10ωρο/ημερα. Με αυτά τα παραπάνω κρητίρια αναφέρομαι ότι θα τον έδινα. Ούτε καν για backup για να γυρίσω στην αρχική ερώτηση του post.

  • οταν το σασι (μητρικη), ειναι θεοπαλιο, οτι περιφερειακο κ ν αλλαξεις, θα δεις ελαχιστη διαφορα. διοτι η μεταφορα δεδομενων στους διαυλους επικοινωνίας ειναι ετσι κ αλλιως αργη! δεν θ ακους τον θορυβο του δίσκου. κ η μνημη παντα δεν ειναι λυση, αν η μητρικη σηκωνει συγκεκριμενο μεγεθος.

  • Θα δεις τεράστια διαφορά! Ιδίως αν μπορέσεις και αναβαθμίσεις και την μνήμη, ακόμα καλύτερα. Για καθημερινή εργασία internet και office, μια χαρά θα είσαι.

    • Andreas_Vart

      Στο θέμα της μνήμης έχω παραγγείλει μια ddr2 2gb (οπότε τώρα τρέχει 1+2 gb) αλλά δυστυχώς τα παίξε ο HDD που είχε πριν την χρησιμοποίησω και για αυτό ψάχνω αντικαταστάτη. Ευτυχώς το Win10 θέλει 4gb και με ένα paging file καλύπτεται το κενό.

    • geok67

      Sandisk, Crucial, Kingston είναι καλές φθηνές εναλλακτικές των ακριβών samsung. Πάντα να θυμάσαι ότι πληρώνεις, παίρνεις. Αν η χρήση είναι καθημερινή με γράψε-σβήσε δεκάδες/εκατοντάδες GΒ (πχ. κατεβαστήρι/NAS) ή σε μηχάνημα για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ σκοπό θα πας σε ακριβή λύση. Δεν παίζεις με την δουλειά σου. Για παιχνίδια, οικιακό pc, retro παιχνίδια ένας από αυτούς που αναφέρω είναι υπέρ αρκετός.

      Οποιοσδήποτε SSD δίσκος είναι καλύτερος από HDD σε θέμα αξιοπιστίας. Οι μηχανικοί δίσκοι ανα πάσα στιγμή μπορούν να χαλάσουν ακόμα και χωρίς να τους κοπανήσεις. Συν το γεγονός ότι αν παραμείνουν σε αδράνεια πολύ καιρό (3+ χρόνια) μπορεί να κολλήσει το μοτέρ και να μην ξεκινάνε. Ο SSD θα σε προειδοποιήσει για τυχόν μελλοντική αστοχία.

      ΠΡΟΣΟΧΗ στους εξωτερικούς δίσκους: ΜΗΝ αγοράζετε USB εξωτερικούς δίσκους 2.5". Συνήθως τα φτύνει η USB πλακέτα που πλέον είναι κολλημένη στον δίσκο. Καλύτερα πάρτε έναν 2.5 SATA και ένα USB 3.0 HDD case ώστε αν χαλάσει το USB interface, βγάζετε τον δίσκο και σώζετε τα δεδομένα σας. (με ένα άλλο κουτί, docking station ή ακόμα με απλό εσωτερικό καλώδιο σε pc) Αυτό ισχύει και για SSD και για HDD

    • constantinos_schinas

      @geok67 οι western digital βάζουν τη usb πλακέτα πάνω στο δίσκο. οι seagate και άλλοι δεν το κάνουν και τους ξεχωρίζεις επειδή είναι ελαφρώς πιό μακρουλοί (γιατί το usb δεν μπαίνει μέσα στο δίσκο και χρειάζεται χώρο, η πλακέτα αυτή καθάυτή πιάνει 1mm.

  • MHN ακούς κανένα "ειδικό" αν δεν έχει αντίστοιχο υπολογιστή. PCU: Intel Q9650 12M Cache, 3.00GHz, 1333MHz FSB (βγήκε το2008)
    RAM: Mushkin 2x4GB DDR3 1333 GPU: Gigabyte GTX960 4GB Gaming (βγήκε το 2015)
    SSD: Samsung 860 Evo SSD 1TB 2.5'' SATA III (βγήκε το 2018)
    Windows: 11 Lite
    Με το που έβαλα SSD αναγεννήθηκε. Ενώ πριν σερνόταν. Η χρήση που του κάνω είναι: Office, Internet (youtube, mails, facebook, άρθρα και το κακό συνήθειο να έχω 1000+ tab ανοιχτά. Gaming: Witcher 2 (Medium 50fps), Call of Chernobyl (Medium 60fps), και παιχνίδια στρατηγικής. Εάν ο επεξεργαστής που έχεις είναι έστω core 2 duo και έχεις και μια low budget κάρτα γραφικών 2gb θα έλεγα αξίζει τον κόπο για back up pc. Τα linux mint είναι επίσης καλά. Προτίμησε τον Mozilla και όχι τον RAM killer Chrome ο οποίος μου κόλλαγε το youtube και το facebook),

    Υ.Γ.: Σοβαρά τώρα η DDR3 δεν κάνει ούτε για youtube? TI ΣΧΕΣΗ έχει; Απλά να ενημερώσω για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση πως έχω και Ε6600 2,66GHz core 2 duo με 2x2Gb DDR2 μνήμη και Asus Radeon HD 5450 1GB DDR3 + Samsung 860 Evo SSD 250GB 2.5'' SATA III. Μια χαρά τρέχει και αυτός. Σαφώς όχι τόσο καλά όσο ο quad core. Αλλά είναι μια χαρά για office internet και ελαφρύ gaming (hidden object games, point 'n' click adventures, castle of illusion, terraria, και προφανώς platform, metroidvania και retro games.

  • 2024 και έχω δεκαετίας intel τεταρτης γενιάς με DDR3 16GB μνήμες και έχω ανοιχτά 50 παράθυρα, παίζουν ταινίες, photoshop, τα πάντα. Μέχρι πρότινος που έπαιζε και η κάρτα γραφικών έπαιζα άνετα και αρκετά παιχνίδια (όχι πρώτης γραμμής και εννοείται όχι με φουλ γραφικά), αλλά το FIFA για παράδειγμα που εγώ προτιμώ το έπαιζα σε φουλ γραφικά και ταχύτητες. Οπότε, το 10-20 χρόνων που λέει ο φίλος, δεν έχει να κάνει τόσο με την ηλικία όσο με το τι επεξεργαστή και μητρική έχει και τι σηκώνουν αυτά:)

  • Ναι

  • Νομίζω εξαρτάται από τον επεξεργαστή. Το παλιό μου desktop έχει έναν amd fx 8120 του 2011 και παίζει μια χαρά με Linux - βέβαια καίει διπλάσια από έναν αντίστοιχο πιο πρόσφατο επεξεργαστή π.χ. τον 5600G.

  • 10 χρονων για backup (αν δε μιλαμε για gaming) ειναι καινουργιο. 20 χρονων ειναι απλα για ανακυκλωση... 10 η 20?

  • Αν είναι 10-12 ετών η απάντηση είναι "Ξεκάθαρα ναι..." Σε κάθε περίπτωση παλιού υπολογιστή σταθερού ή λαπτοπ μία αναβάθμιση τύπου SSD/RAM κάνει τα μηχανήματα να πετάνε... Μη φανταστείς αστρονομικές διαφορές, αλλά ξεκάθαρα βλέπεις ένα μηχάνημα που πλέον έχει ξεμπουκώσει και λειτουργεί αξιοπρεπέστατα για απλές βασικές λειτουργίες :) Αν είναι παραπάνω απο 12 χρόνια, στείλε μου τον να τον βάλω στη βιτρίνα με εκθεσιακά κομμάτια... <3 χεχεχεχε!

  • Λοιπον εχω εναν παρομοιο υπολογιστη. Βεβαια εχω βελτιωσει cpu, gpu, αλλα την τεραστεια διαφορα την ειδα, οταν διπλασιασα την μνημη απο 4 σε 8 gb, και βαζοντας εναν 120αρη ssd sata, για το λειτουργικο και καποιες καθημερινες εφαρμογες π.χ. office. Για αποθηκη εχω αφισει 2 παλαιους hdd που ειχα. Με την μνημη και τον ssd, ο υπολογιστης εγινε πυραυλος. Δεν το πιστευα, νομισα οτι ειχα αγορασει καινουργιο μηχανημα. Τον χρησιμοποιω για κατεβαστηρι και αποθηκη, με ενα dockingStation και διαφορους δισκους. Δοκιμασα και win 10, τα τρεχει σφαιρα. Επεστρεψα σε win 7 γιατι ειναι συμβατα με παλαιοτερα παιχνιδια. Με τις σημερινες τιμες των ssd, σηγουρα αξιζει η προσθηκη του σε ενα παλαιο μηχανημα.

  • Ναι αξίζει...

  • Ε τότε ναι αξίζει. Αλλιώς, οτιδήποτε ακριβό σε έναν τόσο παλιό υπολογιστή θα ηταν πεταμένα λεφτά.

  • Λίγο αργά η απάντηση αλλά ναι αξίζει. Έκανα κάτι παρόμοιο σε παλιό υπολογιστή του 2010 που είχε έναν κανονικό σκληρό HDD για το λειτουργικό του, με το που έβαλα ssd το μηχάνημα απλά πετάει και πήρε ζωή άλλη μία δεκαετία και το χρησιμοποιούμε για τα μικρά για να παίζουν.
    Αν έπαιρνε και NVMe τέτοιο θα έβαζα αλλά δυστυχώς δεν έχει τέτοια υποδοχή, έβαλα έναν 2,5" ssd και έγινε σούπερ.

  • Παρε μια βεντουζα (5 ευρώ) και τράβα τον, 10-20 λεπτά. Περιμένουμε, αποτελέσματα.

  • Επειδή δε δίνεις πληροφορίες όμως βάλτον σε core 2 duo και πάνω για να δεις διαφορά εγώ έχω υπολογιστή γραφείου core 2 duo με μικρή καθυστέρηση ανοίγει και youtube και σερφάρισμα κανονικά. ssd & windows 10 με κάρτα γραφικών επάνω ίσα ίσα γιατί τα 10 δεν έχουν drivers για τόσο παλιά γραφικά στις περισσότερες μητρικές με αυτούς τους επεξεργαστές.

  • ναι αξίζει!!!

  • Aλλο 10 χρονια, αλλο 15 χρονια και ΑΛΛΟ 20 χρονια.
    Θελεις να βγαλεις απο τη μυγα ξιγκι κα αυτο δε γινεται με 20 χρονων λαπτοπ.
    Ξεχνας το παιξιμο Full HD (1080p) κατεβασμενων ταινιων στο laptop (ειτε στον SSD ειτε σε εξωτερικο δισκο) . Ξεχνάς το παιξιμο παιξιμο Full HD video στο Youtube για να μην πω και 720p.
    Και αμα τα ειδες να παιζουν χωρις συχνες διακοπες ενημερωσε μας.

    • Underground__Andreas_Alexiou_

      Δουλεύω γραφείο με core 2 duo & quad. 4gb ram ssd και συχνά backup. Ακούω τη μουσική μου και χαζεύω και youtube. W.10. χρειάστηκε να πάρω ξεχωριστά κάρτες γραφικών αλλά δεν είναι κανόνας αλλά μάλλον τεμπελιά (συμβατότητα drivers με w10).

    • Underground__Andreas_Alexiou_

      Δε χρειάζεται να πάρεις παμφθηνο ssd δώσε όσο κάνει ένας γνωστός εμπορικός.

Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες
Δες όλες τις κατηγορίες